BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisZombi şirketler risk mi, fırsat mı?----

Zombi şirketler risk mi, fırsat mı?

Zombi şirketler risk mi, fırsat mı?
20 Aralık 2020 - 09:21 www.finansgundem.com

Korona virüs nedeniyle kapanan ekonomilerde çok sayıda şirket batma noktasına geldi, bazıları battı banka borçlarını ödeyemiyor. Finans sektörü için büyük risk gibi görünse de farklı görüşte olanlar da var


Pandemi sürecinde ağır darbe alan ve iflas etmelerini rağmen batırılmayan şirketlere ‘zombi’ deniliyor. Küresel ekonominin gelecek yıllarda karşılaşacağı en büyük problemlerden biri de zombi şirketler olarak gösteriliyor. Ancak New York Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre bu endişeler fazla abartılı olabilir.
Korona virüsün ortaya çıkmasından önce de, zombi adı verilen, gelirleri borçlarını ödemeleri için yetersiz olan şirketler konusundaki endişeler oldukça yaygındı. New York Merkez Bankası'nın araştırması, kurumsal iflas ve yeniden yapılanma rejimlerinin genellikle, bireyler için olduğundan çok daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Hem şirket sahipleri hem de kreditörler hızlı bir çözümden fayda görüyor. Ancak kreditörler fazla ve mücadeleci olduğunda, kontrat yaptırımları zayıf ya da hukuki süreç ağır işlediğinde hızlı bir yeniden yapılandırma ya da likiditasyonun gerçekleşmesi güç olabilir.

Ekonomistler, “İhtilaf artışı, yatırımların düşmesine ve zombi şirketlerin hayatta kalmasına neden oluyor. Bunun sonucunda toplu verimlilik büyümesi zarar görebilir ve resesyon sonrası toparlanma yavaşlayabilir” dedi. Politika yapıcılar düşük faizlerle şirketlerin hayatta kalma süresini uzatmasından daha az endişe duymalılar.

Kurumsal iflaslardaki artış şaşırtıcı derecede mütevazı oldu. Bunun nedeni hükümetlerin ve merkez bankalarının sıra dışı şekilde agresif olan politikaları oldu. New York Merkez Bankası'nın araştırmasına göre, “kurumsal borç patlamalarının, yatırımlarda ya da çıktılarda daha derin düşüşlere neden olduğuna ya da ekonominin diğer zamanlara kıyasla daha uzun sürede toparlandığına yönelik bir kanıt bulunmuyor.” Ekonomistler aynı zamanda, büyük kurumsal borçların ekonomileri daha savunmasız hale getirdiğine dair bir kanıt bulamadı.

Zombi şirketlerden korkulmalı mı?

 

Yeni kabus ‘zombi’ şirketler

 

Korona bitmeden zombi bebek tehlikesi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)