BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriDijital yuan doları tahtından edecek----

Dijital yuan doları tahtından edecek

Dijital yuan doları tahtından edecek
14 Nisan 2021 - 18:08 www.finansgundem.com

Çin’in dijital para birimi doların hakimiyeti için bir tehdit oluşturuyor. Pekin’in bu konudaki çalışmaları ABD para birimi karşısında en büyük rakip olmasını sağlayabilir.

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dijital para birimleri arasında Çin’in geliştirmekte olduğu merkez bankası kontrolündeki dijital yuan özel bir önem taşıyor. Templeton Global Macro’nun Baş Yatırım Sorumlusu Michael Hasenstab, Financial Times’taki yazısında dijital yuanın çıkışıyla birlikte yuanın rezerv para birimi haline gelebileceğini belirtiyor. İşte Hasenstab’ın finansgundem.com tarafından derlenen o yazısı:

Piyasalar kripto para birimlerindeki ateşinin etkisi altına girdi. Kripto para teknolojisinin ortaya çıkmasıyla ilgili tartışmalar sürerken Bitcoin fiyatı yeni rekorlara ulaştı.

Ancak tüm bunlar gelişmekte olan büyük bir trend için bir gösterge olabilir: Yuanın hızla dijitalleşmesi.

Bu değişim, diğer makroekonomik ve siyasi faktörlerle birleştiğinde, dünyanın önde gelen rezerv para birimi olarak doların hakimiyetinin düşüşünü hızlandıran kilit rolü oynayabilir. Ayrıca, yuanın ABD para birimine ana rakip olarak kabul edilmesini de hızlandırabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları son yıllarda dijital para birimi teknolojisi kavramıyla boğuşuyor. Ancak çok az ülke, bir merkez bankası dijital para birimi (CDBC) geliştirme yaklaşımında Çin kadar agresif olabildi.

Böyle bir para birimi merkezi bir hükümet otoritesi tarafından denetlenecek ve Bitcoin veya Ethereum gibi merkezi olmayan popüler kripto para birimlerinde uygulanan blockchain yöntemindeki temel anonimlik unsurunu ortadan kaldıracaktır. Bu yeni dijital varlıkların devlet gözetiminde olmasının teorik faydaları oldukça fazla.

CBDC'ler dolandırıcılıkların veya suçun önlenmesi konusunda daha fazla imkana izin veriyor. Bu dijital para birimleriyle anlık uluslararası işlemlere olanak tanınıyor, işlem maliyetlerini azalıyor, daha fazla finansal kapsayıcılığa imkan sağlıyor ve vatandaşlara doğrudan mali teşvik sağlanmasına yardımcı olma imkanı taşıyor.

Çin açısından sınırları içinde ve ötesinde bir CBDC'nin benimsenmesi, finansal sisteminin dolara olan güvenini azaltmasına ve yabancı finans kurumlarının ve düzenleyici kurumların rolünü ve gözetimini sınırlamasına izin verecektir. Birçok ülke CBDC'lerin gelecekteki potansiyel uygulamasını tartışmaya başlarken, Çin geliştirme konusunda ise öne geçmiş durumda.

Nisan 2020'de Pekin yönetimi, dört şehirde dijital para birimi için pilot uygulamaları gerçekleştirdi ve ticari bankaların hesap bakiyesi kontrolleri ve ödemeler arasında nakit ve dijital para dönüşümünü sağlayan dahili testler yapmasına izin verdi. Pilot uygulama Ağustos ayında 28 büyük şehre yayıldı. Çin, dijital para birimini bu yıl Pekin ve Şanghay da dahil olmak üzere daha fazla sayıda büyük şehirlerde test etmeyi planlıyor.

Bu öncü yaklaşım, yuanın dünya sahnesinde yükselmesinde hızlandırıcı bir etki yaratacaktır. Çin dışındaki bazı kullanıcılarda, özellikle ABD'de, Çin tarafından kontrol edilen bir dijital para birimini kullanılması isteksiz olunabilir. Bununla birlikte, Asya, Latin Amerika ve Afrika'nın bazı bölgelerinde erken benimsenmenin önemli ölçüde daha hızlı ilerlemeyi sağlaması muhtemeldir.

Küresel rezerv para birimlerinin tarihsel olarak göreceli önemi Makro Ekonomist Barry Eichengreen tarafından açıklanmaktadır. Para birimleri iki koşulu karşıladıklarında rezerv varlıklar olarak daha fazla ödüllendirilir: birincisi, istikrarlı, likit ve uluslararası işlemlerde yaygın olarak kullanıldığında ve ikincisi, diğer devletlerle önemli güvenlik bağlantılarına sahip bir ülke tarafından desteklendiklerinde.

Çin'in göreceli olarak siyasi istikrarını korumasıyla birlikte son yıllardaki gelişimi, ülkeyi bu kriterleri karşılayabilecek bir yola net bir biçimde sokuyor. Ülke 2019'da küresel üretimin yüzde 16'sını oluşturmasına karşın, yuan geçen yılın ikinci çeyreği itibarıyla küresel rezervlerin yüzde 2'sinin biraz üzerinde fiyatlandı.

Yabancıların sahip olması için yuan cinsinden varlıkların olmaması, rezerv para birimi olarak yükselişini engelledi. Ancak şimdilerde yuan, Çinli yetkililerin 15 trilyon dolarlık iç tahvil piyasalarını yabancı katılımcılara açmasıyla desteklenecek. Bu tahvillere olan yüksek talep, getirileri aşağı çekerek borçlanma maliyetlerini düşürecektir.

Daha da önemlisi, Çin, uluslararası finansal işlemleri ve kendi dijital varlıklarını çözüme kavuşturmak ve dünyanın dijital para birimlerinin kullanım talebini karşılamak için ilk hamle avantajını yakalarsa, CBDC'sinin cazibesi keskin bir şekilde artabilir.

Çin, yuan ticaretini faturalandırma konusunda da büyük adımlar attı. Yuan tutmanın güvenlik ve jeopolitik mantığı, Çin'in gelişmekte olan ülkelerde uyguladığı proje finansmanlarıyla daha da güçlendi.

Yuanın küresel rezerv para birimi olarak daha fazla kabul edilmesi için Kovid-19 da bir katalizör olabilir. Pandeminin ekonomik etkileri halihazırda büyük mali açıklarla balon piyasası oluşturmuş durumda ve ABD'de daha da uzlaşmacı para politikası devam ettiriliyor.

Kısa vadeli faiz oranlarının sıfıra demirlediği süreçte aşıların yayılmasıyla birlikte yaklaşan devasa mali büyüme tarihsel olarak benzersiz bu kombinasyon oluşturuyor. Halihazırda büyük bir cari açığı olan ABD bu açığı genişleterek doların değeri üzerinde daha fazla baskı oluşturacaktır.

Yuanın dijitalleşmesi bu ekonomik ve jeopolitik faktörlere katkıda bulunacak; uluslararası ekonomi üzerinde dayanıklı, dönüştürücü bir etki yaratacaktır.

Bitcoin teknoloji devlerine fark attı!

 

Credit Suisse’in kurtuluş hamlesi

 

İsviçre'nin ürettiği para Guinness Rekorlar Kitabı'nda

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)