BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisBNP Paribas ABD birimini satmaya hazırlanıyor----

BNP Paribas ABD birimini satmaya hazırlanıyor

BNP Paribas ABD birimini satmaya hazırlanıyor
16 Kasım 2021 - 14:57 www.finansgundem.com

Fransa bankası BNP Paribas, ABD’de perakende bankacılık faaliyetlerinden çekilme kararının ardından ülkedeki yan kuruluşu Bank of the West’i satmayı planlıyor. JPMorgan ve Goldman Sachs ise süreçte bankaya danışmanlık hizmeti veriyor.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

BNP Paribas, ABD birimi Bank of the West’in satışı için danışmanlarla çalışıyor. Satış bankanın ABD perakende bankacılığından çekilmesine yönelik planlar kapsamında gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl İngiltere bankası HSBC’yi geride bırakarak Avrupa’nın yönetim altındaki varlıkları açısından en büyük bankası haline gelen BNP, San Francisco merkezli perakende bankacılık yan kurumuyla yollarını ayırıyor. Satışta bankanın değeri yaklaşık 15 milyar dolar olarak belirlenecek.

JPMorgan ve Goldman Sachs da bankanın satışı için danışmanlık hizmeti veriyor ve potansiyel alıcılardan teklif toplama sürecinde BNP ile yakın çalışıyor. Görüşmeler henüz başladı ve bankalardan yapılan açıklamada kesinleşmiş bir anlaşmanın bulunmadığı söylendi. BNP Paribas’ın hisseleri Reuters’ın haberinin ardınan %5,5 yükselerek 62,55 euroya ulaştı. JPMorgan yaz aylarında BNP’nin temsilciliğini aldı. Banka daha önce de İspanya bankası BBVA’nın ABD operasyonlarını 11,6 milyar dolara PNC Financial Services’a sattığı anlaşmanın da danışmanlığını yürütmüştü.

BNP Paribas’tan konuya ilişkin bir açıklama gelmezken, JPMorgan ve Goldman Sachs da açıklama yapmadı. 30 Haziran tarihi itibarıyla varlıkları 99,2 milyar dolar olan Bank of the West, BNP’nin Avrupa dışında en büyük yan kuruluşu. Bu satışla birlikte bankanın CEO’su Jean-Laurent Bonnafé, Avrupa’da yatırım yapmak için nakde sahip olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise kredi kurumlarını 2008 finansal krizinden bu yana karlılık açısından ABD ve Çin rakiplerinin gerisinde kalmaları nedeniyle şirket birleşmelerine teşvik ediyor. 147 yaşındaki Bank of the West’in 19 ABD eyaletinde perakende operasyonları bulunuyor. Banka 1979 yılında BNP tarafından satın alınmış, daha sonra bankanın yerel yan kuruluşu French Bank of California ile birleşmişti. Bank of the West bireysel müşteriler ile küçük işletme ve kurumsal müşterilerine perakende bankacılık ürünleri ve hizmetleri satıyor.

Bankanın satışını başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için BNP’nin üstesinden gelmesi gereken bazı zorluklar da var. finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre ABD Başkanı Joe Biden yakın zamanda banka birleşmelerine yönelik denetimlerin artması çağrısında bulunurken, ABD Merkez Bankası (FED) Yönetim Kurulu Üyesi Randal Quarles’ın ayrılığı da bankacılıkta konsolidasyon konusunda şüpheleri ortaya çıkardı. Denetimden sorumlu FED üyesinin ayrılığı, FED’in büyük banka satın alımlarına vereceği onaylarda belirsizlik yarattığı söylendi.

Reuters’a açıklama yapan bir kaynak, “BNP düzenleyicilerin onayını almak için zorlu bir mücadele verebilecek bir partner bulmak zorunda” dedi. Fransa bankası uzun süredir Bank of the West’in satışı için PNC’yi uygun bir aday olarak görüyor. Bankanın satış çabaları ise PNC’nin BBVA’nın ABD operasyonları için ödediği ücretle birlikte artış gösterdi. BBVA’nın ABD operasyonları 2019 bilançosunun yaklaşık 20 katına satıldı. Ancak PNC şimdi yakın zamanda gerçekleştirdiği satın alımın ardından entegrasyon sürecine odaklanmış durumda.

Bu nedenle BNP’nin potansiyel alıcıları arasında bazı Kanada bankaları ve ABD’nin bazı yerel oyuncuları yer alıyor. Toronto Dominion Bank ve Bank of Montreal ile Ohio merkezli KeyCorp potansiyel alıcılar arasında. TD Bank ise TD Ameriprise’ın Charles Schwab’a 26 milyar dolara satılmasının ardından, satın alımı gerçekleştirebilecek imkanlara sahip. Bankanın CEO’su Bharat Masrani mayıs ayında yaptığı açıklamada bankanın finansal açıdan mantıklı olan birleşme ve şirket alımı fırsatlarına açık olduğunu söyledi. BMO yöneticileri de bankanın ABD’deki varlığını büyütme konusunda istekli olduklarını açıkladı. Bu nedenle de satın alım için uygun adaylar arasında görülüyor.

ECB’nin vadesi uzun!

 

Kurumsal Bitcoin ürünlerinde varlık rekoru!

 

Ünlü ekonomistten FED’e sert uyarı: Acilen faiz artırmalı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)