BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatBES'te hisse yatırımı altını solladı----

BES'te hisse yatırımı altını solladı

BES'te hisse yatırımı altını solladı
12 Eylül 2023 - 08:15 www.finansgundem.com

BES tarihinde ilk defa hisse yatırımlarının büyüklüğü altın yatırımlarını geçti. BES uzmanı Zeynep Candan Aktaş, borsadaki yükseliş trendinin hisse fonlarını ön plana çıkardığını söyledi.,

Türkiye’de 20. yılını doldurmaya hazırlanan BES’te toplam fon büyüklüğü 614,7 milyar lira katılımcı sayısı ise 8 milyon 356 oldu. 2017 yılında çalışanların, işverenleri tarafından BES’e dahil edilmesine imkan tanıyan Otomatik Katılım Sistemine (OKS) geçildi. Katılımcı sayısının 7 milyon 131 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 48,7 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

Dünya'dan Birol Bozkurt'un haberine göre, toplam fon büyüklüğünün 539 milyar 785 milyon lirası katılımcılardan gelirken sistemdeki devlet katkısı 74 milyar 915 milyon lira oldu. BES’e uygulanan devlet katkısı da bu yıl yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmişti. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), 2022 sonu itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı 7 milyon 801 bin 305 oldu. Bu süreçte BES fonlarında en popüler ve tercih edilen fon hep altın ve kıymetli maden fonları oldu. Böylece BES tarihinde ilk defa hisse senedi yatırımları altın yatırımlarını geride bıraktı.

Bireysel emeklilik sisteminde altın ve kıymetli madenler fonları 2013 yılından sonra kurulmaya başlandığını hatırlatan BES Uzmanı Zeynep Candan Aktaş, “O zamandan bu yana da altın ve kıymetli madenler fonları sürekli olarak büyüdü. Bunda hem halkın geleneksel bir yatırım aracının sistemde bulmasının hem de bu yatırım aracına hiçbir yerde bulunmayan bir getirinin devlet katkısı olarak sunulması etkili oldu” dedi.

Borsadaki ralli etkisi

2021 Aralık ayına kadar da altın fonları getiri açısından hisse senedi fonlarını geride bıraktığını söyleyen Zeynep Candan Aktaş, “Ancak daha sonra hisse senetleri piyasasında başlayan ve halen içinde olduğumuz yükselen trend hisse yatırımını giderek öne çıkardı. BES havuzunda genellikle %10-15’i geçmeyen hisse senedi yatırımları ilk defa %27’i aşarak altın ve kıymetli maden yatırımının üstüne çıktı” diye konuştu.

BES’te hisse tercihinin artmasının nedenleri

BES Uzmanı Zeynep Candan Aktaş, Katılımcıların hisse senedi tercihinin artmasında etkili olan faktörleri şöyle sıraları:

-Uzun yıllar fon dağılım değişikliği yapmayan ve ‘zarar ettirmez’ denilerek önerilen fonlar, özellikle faizlerin baskılandığı bu son iki yıllık dönemde reel olarak zarar ettirdi. Bunu gören katılımcıların getiri arayışı artarken, hisse senedi piyasasının yükselişi katılımcıları risk almaya ve hisse fonlara yöneltti.

-Dolar/TL’nin baskılanmasıyla fiyatı dolar üzerinden hesaplanan altın fonla bu fonların dolar/TL’nin baskılanması nedeniyle getiri üretememesi sistemdeki oranının düşmesine neden oldu.

-Yüksek volatilite nedeniyle hisse senedi almaktan çekinenler, daha istikrarlı getiri sağlayan hisse fonlarını tercih etmeye başladılar. BES’teki katılımcılara, sisteme aktardıkları katkı payı karşılığında verilen %30 devlet katkısı, hisse fon tercihinin BES’e kaymasında etkili oldu.

-18 yaş altının BES’e dahil olması çok uzun yıllar birikim yapacak yeni katılımcıları hisse senedi yatırımlarının riskini alma konusunda teşvik etti. Hisse senedi piyasasının yükselişiyle desteklenen bu bakış açısı, sistemdeki mevcut katılımcıların da hisse fonlara yönelmesine neden oldu.

-BEFAS’ın kurulmasıyla iyi getiri sağlayan başka BES şirketlerin fonlarına yatırımın yolu açıldı. Hisse senetleri piyasasında son üç yıldır devam eden çıkışta, hisse senedi fonları öne çıktı ve kendilerinin en az %30’uyla hisse senedi alma zorunluluğu getirildi. Böylece sabit getirili varlıklara yatırım yapan devlet katkısı fonlarından borsaya kaynak aktarılmış oldu.

-Özellikle sosyal medyada hisse senedi paylaşımlarının yanında BES paylaşımlarının da artmasıyla sistemde olanlar fonlarını değiştirebileceklerini fark etmeye başlayıp, bunu nasıl yapabileceklerinin arayışına geçtiler. Sistemde fon dağılım değişikliği yapanların oranı %5 seviyelerinde dolaşırken halihazırda %10’lara yaklaştı.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi geliyor

 

Erken emeklilik hevesi hayatları mahvediyor

 

Emeklilikte yüksek maaş almanın detayları: 8 soru 8 cevap...

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)