BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriHindistan'dan Bitcoin adımı----

Hindistan'dan Bitcoin adımı

Hindistan'dan Bitcoin adımı
16 Haziran 2021 - 08:08 www.finansgundem.com

Hindistan, başlangıçta kripto para birimlerine yönelik benimsediği düşmanca tutumdan uzaklaşıyor olabilir ve çok yakında Bitcoin'i bir varlık sınıfı olarak sınıflandırabilir.

The New Indian Express, sektörü izleyen kaynaklara isim vermeden atıfta bulunarak Bitcoin'in bir varlık sınıfı olarak sınıflandırılmasının ardından Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurulu'nun (SEBI) kripto para birimi sektörü için düzenlemeleri denetleyeceğini bildirdi.

Habere göre Hindistan'ın kripto para endüstrisi yeni düzenlemelerin oluşturulmasına dair Maliye Bakanlığı'yla müzakere halinde ve bakanlık bünyesinde uzmanlardan oluşan bir kurul yeni kuralları şekillendirmek için çalışma yürütüyor.

Economic Times, Maliye Bakanlığı'nın tutumundaki değişimin göstergesi olarak, varlıkların tamamen yasaklanmasına yönelik önceki önerilerdeki hakim görüşün geçerliliğini yitirmesinin ardından yönetimin yeni bir uzman kurulu oluşturduğunu mayıs ayında bildirmişti.

Komitenin konuyu incelediği bildirilirken Parlamento'nun yaklaşan Muson Oturumu'nda muhtemelen Kripto Para Birimi Düzenleme Tasarısı da masaya yatırılacak.

Coinsbit Direktörü ve CFO'su Ketan Surana, New Indian Express'e şunları söyledi:

"Kripto para birimleri üzerinde çalışan yeni komitenin kripto para düzenlemesi ve mevzuatı konusunda çok iyimser olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz."

Kripto para borsası CoinDCX'in kurucu ortağı ve CEO'su Sumit Gupta da doğru kripto para düzenlemelerinin Hindistan'daki dijital ekonomiyi destekleyeceğine yönelik umutlarını dile getirdi.

Gupta perşembe günü attığı tweet'te şu ifadeleri kullandı:

"Kripto para alanı söz konusu olduğunda Hindistan çok yüksek fakat değerlendirilmeyen bir potansiyele sahip. Doğru kripto para düzenlemeleri Hindistan'ı bir kripto para merkezi haline getirebilir ve Hindistan'da dijital bir devrime öncülük edilebilir."

Bilişim teknolojileri ve danışmanlık şirketi Infosys'in kurucu ortağı ve başkanı Nandan Nilekani pazartesi günü Hindistan yönetimini kripto para birimlerini bir varlık sınıfı olarak kabul etmeye çağırdı.

Financial Times'a konuşan Nilekani, kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak kullanılamayacak kadar oynak olduğunu ve yoğun enerji gerektirdiğini fakat kripto paraların "bir emtia gibi alınıp satılabilen" bir varlık olarak desteklenebileceğini dile getirdi.

Aadhar Biyometrik Kimlik Programı'nı oluşturmak için uzun süre Hindistan yönetimiyle çalışan bir teknoloji şirketi yöneticisi şunları söyledi:

"Nasıl varlıklarınızın bir kısmı altında veya gayrimenkuldeyse bir diğer kısmını da kripto parada tutabilirsiniz. Kripto paranın bir yatırım aracı rolüne sahip olabileceğini düşünsem de alım satım aracı olabileceğini kesinlikle düşünmüyorum."

Çin'in kripto para birimleri üzerindeki baskısı da dahil bir dizi faktörün bir araya gelmesi sonucu bir aylık değer kaybı yaşayan Bitcoin, El Salvador'un Bitcoin'in ülkede yasal ödeme aracı olarak kabul edileceğini duyurduğu 8 Haziran'dan bu yana yükselişte.

Goldman Sachs’ın yeni kripto para projesi

 

Yeni bankacılık kuralları kripto paraları tanıyor

 

Çin kripto paraya savaş açtı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)