BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisBİM ayakkabıcı mı oluyor?----

BİM ayakkabıcı mı oluyor?

BİM ayakkabıcı mı oluyor?
31 Ekim 2013 - 07:12 www.finansgundem.com

Flo, Polaris ve Lumberjack’in sahibi Ziylan ortaklık için üç grupla görüşme yapıyor

Flo, Polaris gibi ayakkabı markalarını bünyesinde bulunduran Ziylan’ın ortaklık için üç grupla görüşme yaptığı öğrenildi. Goldman Sachs’ın aracılık yaptığı ortaklık görüşmelerinde sürpriz bir talip bulunuyor: BİM... Ünlü market zincirinin sahiplerinin ayakkabı sektöründe de büyüme planları olduğu konuşuluyor. Ziylan’a diğer talipliler ise Turkven ve Actera...
Miliyet'in haberine göre, Ziylan geçen mayıs ayında yüzde 50-50 ortak ortaklık oluşturmak için bir Avrupa fonu ile bir gizlilik anlaşması imzalamıştı. Görüşmelerde sona yaklaşıldığı ifade ediliyor.

Yüksek indirim modeli
Faaliyetlerine 1995’te 21 mağazayla başlayan BİM, yüksek indirim (hard-discount) modelinin Türkiye’deki ilk temsilcisi.
Geçen yıl yüzde 21 büyüme ile 9.9 milyar TL net satışa ulaşan zincir, mağaza sayısını da 3 bin 655’e çıkardı. Aynı dönemde toplam çalısan sayısını da 20 bin 724’e çıkaran BİM, yurtdışında da büyüyor. İlk yurtdısı mağazasını 2009 yılında açtığı Fas’ta bugün 116 mağazası ile hizmet veren Zincir, bu ülkedeki mağaza sayısını bu yıl 160’a çıkarmayı planlıyor.
Fonlar hız kesmiyor
Ziylan’ın taliplilerinden Actera Group ise, 1.6 milyar doları aşan sermaye bazı ile Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış bir özel sermaye fonu yönetim şirketi. Actera fonlarının yatırımcıları arasında, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları bulunuyor.
Ziylan ile görüşen diğer özel sermaye fonu ise Turkven. Son dönemde perakende sektöründeki yaptığı yatırımlarla gündeme gelen Turkven’in ortak olduğu şirketler arasında ise Migros, Domino’s Pizza, Mavi, Doğa Koleji ve Koton bulunuyor.

Lumberjack’i satın almıştı
Ziylan Grubu halen Polaris, Kinetix, Flogart, Proshot, Torex, Halley ve Rootless markalarının sahibi. Türkiye’de ‘ayakkabı marketi’ sisteminin kurucusu olan Flo, 2011 yılında başlattığı perakendecilik atağı ile Türkiye genelinde 151 mağazaya ulaştı.
Ziylan Grubu, 1994 yılında Rusya pazarına yöneldi. 1997’de Ziylan’ın ayakkabı ihracatı 17 milyon dolara ulaştı. 1998’de terlik üretimine başlayan Ziylan, Polaris’i de terlik markası olarak konumlandırdı. Türkiye’de toplam 250’ye yakın mağazaya sahip olan Ziylan Grubu, 2012 yılında İtalya’nın Lumberjack markasını satın almıştı.
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Pazar genişliği31 Ekim 2013 09:04

    Bim ucuz ve kalitesiz satışlarıyla herkes tarafından biliniyor buna diğer markaları da basitleştirmek adına adım attığına göre her telden marketçilik anlayışı devam ediyor.