BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknoloji2021 yılının fintek trendleri----

2021 yılının fintek trendleri

2021 yılının fintek trendleri
13 Ocak 2021 - 17:04 www.finansgundem.com

Teknolojideki hızlı gelişim fintek firmalarının da hızlı bir şekilde ayak uydurmasını sağlıyor ve küresel finansın dönüşümünü destekliyor. 2021 yılında ise fintek uygulamalarını güçlü bir değişim dalgası bekliyor

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Fintek sektörü finans ve teknolojinin bir kombinasyonundan oluşur. Teknoloji inanılmaz bir hızla gelişmeye devam ettiğinden fintek sektörü de aynı şekilde bu hıza ayak uydurmakta. Şimdiye kadar teknolojinin finans sektöründe taşları yerinden oynatması genellikle müşteri etkileşimi düzeyinde gerçekleşti. Dijital hesap uygulamaları, dijital kullanıcı ara yüzleri bu konuda en bilindik örneklerdir. 2021 yılı ise fintek sektöründe “değer zinciri yılı” olma iddiasını taşıyor.

Finansal teknoloji firması Finway’in Kurucusu ve CEO’su Rachit Chawla, Financial Express’teki yazısında fintek sektörünü 2021 yılında biçimlendirecek trendlere dikkat çekiyor.

Robotik süreç otomasyonu (RPA)

RPA robotları ve yeni teknolojileri kullanarak geçmişte insanlar tarafından gerçekleştirilen görev süreçlerinin yerine getirilmesi anlamına geliyor. 2021 yılında güvenlik kontrolleri, müşteri girişleri, hesap düzenleme ve kapatma işlemleri, geçici bilanço, kredi kartı ve mortgage süreçleri gibi birbirini takip eden görevlerin yerine getirmek için RPA uygulamalarını benimseyen daha fazla firmaya tanık olacağız. RPA, fintek kuruluşlarının sıradan ancak gerekli görevlerin verimli bir şekilde yönetilmesine olanak sağlayarak müşteri hizmetleri gibi diğer önemli görevlerde çalışan insan kaynağının serbest kalmasını sağlıyor.

Blockchain

Blockchain teknolojisi finansal işlemlerde daha önce hayal bile edilemeyen derecede bir şeffaflığın oluşmasına imkan sağlıyor. Teknolojinin uygulanmasıyla birlikte işlemler çok daha güvenli bir hal aldı ve bu durum müşterilerin bu teknolojiyi kullanan fintek şirketlerine daha fazla güvenmesine izin veriyor. Blockchain teknolojisi 2021 yılında bankacılık sektörünün dönüşümde kilit rol oynayacak.

Yapay zeka ve yapay öğrenme

Yapay zeka(AI) ve yapay öğrenme(ML) teknolojilerinin hızlı bir şekilde Finans sektörüne girişi artık durdurulamaz bir hal aldı. AI teknolojilerinin fintek işlemlerindeki operasyon maliyetinin 2030 yılında %22 oranında azalması bekleniyor.

AI ayrıca finansal suçlar ve tehditlerin belirlenerek siber suçların kontrol altına alınmasında büyük bir rol oynayabilir. Yapay zeka müşteriler ve kuruluş arasındaki tüm etkileşimleri kolayca kaydedebildiği için müşteri deneyimini de geliştirebilir ve saklanan verilerin doğru şekilde çağırılabilmesi sayesinde müşterilere tek tek doğru fırsatların sunulmasını sağlayabilir.

Geleneksel bankalar gelişmiş teknolojilere olan yaklaşımlarında nispeten daha katı gözüküyor ve müşteri ihtiyaçlarına göre daha kalıplaşmış bir görüntü sergiliyor. Bu durum fintek kuruluşlarına daha fazla müşterinin geçmesini tetikleyebilir. Fintek şirketleri, 2021 yılında toplumun zayıf kesimine bankacılık olanakları sunarak ve bankacılığı verimli, hızlı ve rahat hale getirerek finansal katılımı artıracaktır.

Biyometrik güvenlik sistemleri

Fintek sayesinde insanlar artık internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan bankacılıkla ilgili tüm işlemlerini uzaktan gerçekleştirebildiği için bankacılık işlemlerini kolaylaştırmıştır. Ancak bu durum her zaman sistemdeki bir zayıflıktan yararlanmak isteyen siber suçlular için de çok sayıda fırsat yaratmıştır.

Söz konusu durum fintek firmalarının biyometrik güvenlik sistemlerine güvenilir ve kusursuz oldukları gerekçesiyle daha fazla güvenmek zorunda kalacakları anlamına geliyor. Ancak, biyometri endüstrisinin kendisi de bir dönüşüm aşamasında ve temassız biyometrik çözümler yakında popülerlik kazanacaktır.

Teknolojideki evrim, sistemlerimizi ve dünyamızı yaşamak için daha iyi ve çok daha kolay bir yer haline getiren hiç bitmeyen bir süreçtir. Bahsedilen bu trendler 2021 yılında fintek endüstrisini şekillendirecek ve çok daha verimli, sağlam ve müşteri dostu hale gelmesini sağlayacak.

Ziraat Bankası, ATM'lerde dijital parayı test ediyor

 

Dünya Bankası’ndan finansal kriz uyarısı

 

Dijital euroda yeni gelişme

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Zeynep15 Ocak 2021 10:25

    2021 yılında siz de dijital dönüşümün bir parçası olmak isterseniz Robotik Süreç Otomasyonu ile ilgili daha çok bilgi edinmek ve tekrar eden rutin işlerinizi düşük maliyetle hızlı ve hatasız yapmak için https://kronnika.com/tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.