BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisUniCredit yönetim kurulunda köstebek avı----

UniCredit yönetim kurulunda köstebek avı

UniCredit yönetim kurulunda köstebek avı
27 Şubat 2023 - 18:09 www.finansgundem.com

İtalyan bankası UniCredit yönetim kurulundan bankayla ilgili sızan haberlerin ardından teyakkuza geçti. UniCredit Ücret Komitesi Başkanı’nı istifaya sürükleyen sorgulamalar yönetim kuruluna ilişkin sızıntıları engelleyemedi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İtalyan bankası UniCredit'in Ücret Komitesi Başkanı Dame Jayne-Anne Gadhia yönetim kurulundan sızan asılsız iddiaların ardından istifa etti. İstifa CEO Andrea Orcel için yeni bir ödeme paketi sunulmasından sadece haftalar önce geldi.

Söz konusu gelişme bankanın kurumsal yönetim mekanizmalarına ilişkin soru işaretleri ortaya çıkardı. İstifaya rağmen uluslararası medya kuruluşu Financial Times’ın soruşturmanın detaylarını dört farklı kaynağa dayandırarak aktarması, bankanın içerisinde bulunduğu krizi özetler nitelikte.

İngiliz bankası Virgin Money’nin eski CEO’su olan Gadhia 2021 yılında bankanın yönetim kuruluna katılmıştı. Financial Times’ın dört farklı kaynağa dayandırdığı habere göre, şirket içi soruşturmanın ardından, Gadhia icracı olmayan bir yönetim kurulu üyesi olarak istifa etmeyi terci etti. FT kaynaklarının ikisi suçlamaların nihayetinde geri çekildiğini söyledi.

Habere göre Gadhia, Unicredit Yönetim Kurulu Başkanı Carlo Padoan ve Hukuki İşlemler Sorumlusu Gianpaolo Alessandro tarafından sorgulandı. Gadhia’nın FT dahil olmak üzere bir dizi medya kuruluşuna sızdırılan haberlerin kaynağı olup olmadığı soruşturuldu.

Tüm bu soruşturmaların ardından Gadhia bankadaki pozisyonunu koruyamaz hale geldiğini hissetti ve prensip olarak istifa etmeye karar verdi. Tecrübeli bankacı İtalyan bankasına kıdemli danışmanlık yapmaya devam edecek.

Ücret Komitesi Başkanı olan Gadhia, üst düzey yöneticilerin ücretlerini denetlemek ve grubun 31 Mart'taki yıllık toplantısından önce yatırımcıların desteğini aramakla görevlendirilmişti. Banka, hissedarların incelemesi için politikası raporunu 1 Mart'ta yayınlayacak.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Gadhia ile bir işten çıkış mülakatı yapması da muhtemel. Bu genellikle bir yönetim kurulu üyesi ayrıldıktan sonra gerçekleştirilen standart bir uygulamadır ve ECB'nin bankanın genel denetimi için bilgi toplamasına imkan sağlar. Ancak söz konusu standart uygulama Gadhia için ayrı bir önem taşıyor.

Üç yıllık görev süresi bitiminden önce bankadan ayrılan Gadhia İtalyan bankasına ilişkin tartışmalı konularda da bilgi sahibi olabilir. Zira İtalyan bankası Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Rusya’da olan büyük miktardaki yatırımları konusunda sıklıkla eleştiriliyor. ECB konuyla ilgili açıklama yapmadı.

UniCredit’ten yapılan açıklamada, bankaya “zarar veren” bir dizi sızıntının ardından sonra, kurulun "kapsamlı bir iç denetim yaptığını" söyledi. İtalyan bankası denetimin “sonuçsuz kaldığını” ancak “kurulun görev ve yükümlülükleri konusunda güven verdiğinin çok açık olduğu” belirtildi.

Banka, yönetim kurulunun "açık bir şekilde harekete geçtiğini ve banka genelinde en yüksek kurumsal yönetim standartlarını korumak için gizli bilgilerin doğru bir şekilde ele alınmasını sağlamak amacıyla halihazırda sağlam olan politikalarını daha da güçlendirdiğini" de açıklamasına ekledi.

Gadhia konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre FT haberinde Unicredit yönetim kurulundaki sorgulamaya ilişkin detayları aktaran dört kaynağın ismi de belirtilmedi.

Batılı bankalar Rusya’dan vazgeçemedi

 

Wall Street devleri ChatGPT’yi yasaklıyor

 

Societe Generale: Borsalardaki çöküşün Aşil topuğu teknoloji hisseleri olacak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)