BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiTürkiye'de çalışanlar işlerini robota kaptırmaktan korkuyor----

Türkiye'de çalışanlar işlerini robota kaptırmaktan korkuyor

Türkiye'de çalışanlar işlerini robota kaptırmaktan korkuyor
27 Şubat 2023 - 12:55 www.finansgundem.com

Dünya genelinde birçok iş pozisyonunda robotlar kullanılıyor. Türkiye'deki çalışanların yüzde 55'i işlerini bir robota kaptırmaktan korkuyor.

Rusya merkezli güvenlik şirketi Kaspersky'nin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki çalışanlar arasında yaptığı ankete göre, Türkiye'deki çalışanların yüzde 55'i işlerini robotlara kaptırmaktan korkuyor.

Şirket açıklamasına göre, yapay zekâ kullanımı her geçen gün artıyor. Dünya genelinde birçok iş pozisyonunda robotlar kullanılıyor. Yıllardır araba yıkayan, siparişleri teslim eden, depolarda malları tasnif eden, hastalara ilaç dağıtan, fabrikalarda montaj işlerini yapan robotlar bulunuyor. Günümüzde ise akıcı bir sohbet sürdürebilen, karmaşık bilimsel kavramları açıklayabilen, diller arasında metin çevirileri ve daha fazlasını da yapabilme potansiyeline sahip ChatGPT'ler öne çıkıyor.

Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki çalışanlar arasında yapılan ankette, çalışanların şirketlerin kullandığı robotlar ve otomasyon sistemleri konusunda bazı endişeleri bulunuyor. Türkiye'deki çalışanların yüzde 55'i işlerini bir robota kaptırmaktan korkuyor ve her dört çalışandan biri (yüzde 26) şirketlerinde robotlar veya otomatik sistemlerle ilgili siber güvenlik olayları duyduğunu bildiriyor. Bununla birlikte birçok çalışan da robotlaşmanın getirdiği olumlu etkilerin farkında olduğunu belirtiyor.

"Robotlar, çalışanları tehlikeli işlerden kurtarıyor"

Türkiye'den ankete katılan çalışanların, robotların varlığına yönelik olumlu yanıtları da oldu. Otomasyonun çalışanların sağlığına büyük faydası olduğu belirtilen ankete göre, çalışanların yüzde 82'si de robotların kendilerini fiziksel olarak zorlayıcı veya tehlikeli işler yapmaktan kurtardığını belirtiliyor.

Anket katılımcılarının yüzde 44'ü bunun insan faktöründen kaynaklanan iş kazası olasılığını azalttığını aktarıyor. Bunun yanında çalışanların yüzde 51'i robotların üretim süreçlerinde verimliliği artırdığını ve ekonomik fayda sağladığını da belirtiyor. Ayrıca, yüzde 39'u robotlaşmanın çalışanlara daha ilgi çekici ve daha yüksek ücretli pozisyonlar için yeniden eğitim fırsatı sunduğuna inanıyor.

"Otomatik araba yıkama sistemi üzerinde çalıştılar ve onu ele geçirdiler"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Teknik Uzman Brandon Muller, "2017 yılındaki Black Hat konferansında araştırmacılar Billy Rios ve Jonathan Butts, otomatik araba yıkama makinelerinin nasıl hackleneceğini ve bunun insanlar için ne tür bir tehdit oluşturduğunu gösterdiler. İnternete bağlanabilen PDQ LaserWash tipi bir otomatik araba yıkama sistemi üzerinde çalıştılar ve onu ele geçirmenin bir yolunu buldular. Hatta sadece aracı değil, sürücüyü de tehlikeye atabilecek şekilde, otomatik kapıyı bir otomobile çarpmanın mümkün olduğunu bile gösterdiler. Bazı kişi ve kuruluşlar otomasyona karşı temkinli davranıp onu kullanmaktan kaçınırken, diğerleri iş süreçlerini yeni teknolojilerden en fazla faydayı sağlayacak şekilde uyarlıyor. Daha fazla iş dijitalleşmesi kaçınılmaz olduğundan, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin iş ihtiyaçları için otomatikleştirilmiş çözümleri nasıl daha güvenli ve verimli hale getireceklerini keşfetmeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, endüstriyel bilgisayar sistemlerini çeşitli tehditlerden korumak için, olası siber güvenlik sorunlarını belirlemek ve ortadan kaldırmak için OT sistemlerinin düzenli güvenlik değerlendirmelerinin yapılması...Etkili zafiyet analizi yönetimi süreci için bir temel olarak sürekli güvenlik açığı değerlendirmesi ve önceliklendirme oluşturulmasını öneriyor.

ChatGPT insanları işinden mi edecek?

 

ChatGPT’nin yükselişiyle birçok meslek tarih olacak

 

Google, yeni yapay zeka sohbet robotunu tanıttı

 

Robotlar insanları işlerinden ediyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)