BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriEndonezya, Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldıracak----

Endonezya, Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldıracak

Endonezya, Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldıracak
21 Mart 2023 - 13:33 www.finansgundem.com

Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisine sahip olan Endonezya, Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldırmaya hazırlanıyor

Endonezya Merkez Bankası Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldırıp kendi yerel ödeme sistemini tanıtacak.

Geçtiğimiz hafta Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yetkili birimleri yabancı ödeme sistemlerinden uzaklaşma ve yerel bankaların kartlarını kullanma çağrısı yapmış, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımları örnek göstermişti.

Birçok konuda avantaj sağlayacak

Endonezya'nın kendisini jeopolitik aksaklıklardan koruması gerektiğini belirten Widodo, "Çok dikkatli olun. ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları unutmamalıyız. Visa ve Mastercard sorun yaratabilir" demişti.

Devlet Başkanı'nın konuya ilişkin açıklamasını değerlendiren Merkez Bankası sözcüsü Erwin Haryono, yerel işletmelerle yeni girişim konusunda görüştüklerini belirterek 'yüzde 90 oranında ilerleme kaydettiklerini' dile getirdi. Yerel kartların düşük kullanım ücretleri de dahil olmak üzere pek çok avantaj sunacağını vurgulayan Haryono, "ABD'nin Visa veya Mastercard gibi yabancı ödeme ağlarına bağımlılık artık gerekli olmayacak" dedi.

Mir ödeme sistemi kullanılacak

Endonezya Kredi Kartları Birliği (AKKI) Yönetim Kurulu Üyesi Dodit Proboyakti ise RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Endonezya'nın yerel finans ağını desteklemek için Rusya'nın Mir ödeme sistemi deneyimini uygulayacağını kaydetti.

AKKI Direktörü Steve Marta'ya göre Endonezya'nın bankalar arası sistemi GPN halihazırda yalnızca yerel banka kartlarını destekliyor ve kredi kartlarıyla yapılan uluslararası işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için bazı düzenlemeler gerektiriyor.

ABD'nin Rusya'ya yönelik 2014'ten bu yana uyguladığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle Moskova kendi yerel kart sistemi Mir'i yürürlüğe sokmuş ve bu kapsamda Yerel Ödeme Kart Sistemi'ni (NSPK) hayata geçirmişti. Böylelikle ABD merkezli şirketlerin fişi çekmesi durumunda tüm Visa ve Mastercard işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devralınması hedeflenmişti.

Endonezya'dan kripto borsa planı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)