BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇin'in gayrimenkul sektöründeki borç krizi artıyor----

Çin'in gayrimenkul sektöründeki borç krizi artıyor

Çin'in gayrimenkul sektöründeki borç krizi artıyor
20 Ekim 2021 - 09:01 www.finansgundem.com

Çinli Evergrande'nin emlak birimi satışı askıya alındı, diğer bir gayrimenkulcü Kaisa'nın kredi notu düşürüldü

Ağır borç yükü altındaki Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande'nin 3333.HK emlak hizmetleri birimindeki %51 hissesini satma anlaşmasının rafa kaldırılması, diğer Çinli gayrimenkul şirketi Sinic'in resmi olarak borcunu temerrüde düşürmesi ve Kaisa'nın kredi notunun tekrar indirilmesiyle Çin'in gayrimenkul sektöründeki borç krizi katlanarak devam etti.

Konuya yakın kaynakların dün Reuters'a verdiği bilgiye göre, 300 milyar dolardan fazla borcuyla iflasın eşiğinde olan Evergrande, emlak birimi Evergrande Property Services'deki 6666.HK çoğunluk hisselerini daha küçük rakibi Hopson Development Holdings'e 0754.HK yaklaşık 20 milyar Hong Kong doları (2.6 milyar dolar) karşılığında satmak için yaptığı teklifi askıya alındı. 

Dolar cinsi tahvillerinden birini resmi olarak temerrüde düşürme riski bulunan Evergrande alacaklılarına ve tedarikçilerine ödeme yapmak için kaynak oluşturmaya çalışıyordu.

Bazı yatırımcılar şirketin dolar cinsi tahvillerinde resmi olarak temerrüte düşeceğini varsayıyorlar.
Bununla beraber, Evergrande'nin ana iştiraki Hengda Real Estate Group Co, kaynakların verdiği bilgiye göre "yurt içi" tahvilinin 121.8 milyon yuanlık (19 milyon dolar) kupon ödemesini ise tamamladı. 

Diğer Çinli gayrimenkul şirketi Kaisa Group 1638.HK Pazartesi yaptığı açıklamada son ödeme günü 16 Ekim olan tahvil kuponunu ödediğini ve kupon ödemesi 22 Ekim'de gelecek 35.85 milyon dolarlık tahvili içinse para aktarımını yapmayı planladığını açıklamıştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Kaisa'nın kredi notunu indirip, daha fazla not indirimi yapabileceği konusunda derhal uyardıktan sonra şirketin tahvilleri dün yaklaşık %25 düştü.

Çinli gayrimenkul şirketi Sinic Holdings 2103.HK ise 246 milyon dolarlık yurt dışı tahvilini resmi olarak temerrüde düşürdükten sonra kredi derecelendirme kuruluşu S&P şirketin kredi notunu "tercihli temerrüt" seviyesine indirdi.

Çin Merkez Bankası, Evergrande'nin borçlarını geri ödemekte yaşadığı sorunların bankacılık sistemine olan ektilerinin kontrol altında tutulabileceğini açıklamış, Çin ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirtmişti.

Evergrande sonrası Çin emlak sektörü yavaşladı

 

ABD'li emlak milyonerine cinayetten ömür boyu hapis

 

ABD'de konut başlangıçları 5 ayın en düşük seviyesine geriledi

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)