BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBES gelişmeye devam ediyor----

BES gelişmeye devam ediyor

BES gelişmeye devam ediyor
16 Mayıs 2011 - 10:37 www.finansgundem.com

Ajlan Sözütek, olumlu gelişmelerin yaşandığı 2010’da, 7.faaliyet yılını tamamlayan bireysel emeklilik sisteminin, 2011 yılında da gelişmeye devam etti

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, olumlu gelişmelerin yaşandığı 2010’da, 7. faaliyet yılını tamamlayan bireysel emeklilik sisteminin, 2011 yılında da gelişmeye devam ettiğine dikkat çekti.
 Son yıllarda yaşanan olumlu ekonomik gelişmelerin etkisiyle enflasyonun ve reel faiz oranlarının düştüğü bir döneme girildiğini ve yatırım ortamında buna paralel değişikliklerin meydana gelmeye başladığını belirten Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, geçmiş dönemlerde yüksek enflasyona paralel olarak faiz getirilerinin yüksek olmasının, sabit getirili yatırım araçlarına yönelimi teşvik ettiğini belirtti. “Reel Faiz oranlarındaki düşüş ise, orta ve uzun vadeli yatırım yapma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Bu durum sabit getirili yatırım araçları yerine, hisse senedi piyasası araçları ve özel sektör fonları gibi, büyüme amaçlı yatırım araçlarına yönelimi cazip hale getirmektedir” diyen Sözütek sözlerine şöyle devam etti: “Yaşanan bu ekonomik gelişmeler, katılımcılarına uzun vadede birikim yaptırmayı amaçlayan bireysel emeklilik yatırım fonları tercihinde de değişken getirili büyüme fonlarını daha çok önem arz eder hale getirmektedir. Katılımcılarına emeklilik dönemlerinde ek bir emeklilik geliri sağlama esasına dayalı olan bireysel emeklilik sisteminin gelişimi açısından, yukarıda tanımlanan yatırım ortamının uygun bir çerçeve oluşturduğunu söyleyebiliriz.”

HER GEÇEN GÜN SİSTEME YENİ KATILIMCILAR EKLENİYOR
Her geçen gün sisteme yeni katılımcılar eklendiğine dikkat çeken Sözütek, sistemden emekli olanların sayısında da önümüzdeki 5 yıl içinde sürekli artan bir ivme izleneceği anlaşılmaktadır dedi. Sözütek konuyla ilgili şunları söyledi: “Bireysel emeklilik sisteminden emekli olan katılımcıların sayısı arttıkça, sisteme verilen önemin de artacağını düşünüyoruz. Emeklilik günleri için bu sistem içinde tasarruf etmek isteğinin, aktif çalışan nüfusunun çok daha büyük bir kısmına yayılması da beklentilerimiz arasında.”

sigortacı gazetesi

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)