BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisAsgari ücretle ilgili önemli duyum----

Asgari ücretle ilgili önemli duyum

Asgari ücretle ilgili önemli duyum
26 Şubat 2024 - 16:36 www.finansgundem.com

Ekonomist Dr. Şeref Oğuz, birçok işveren temsilcisinin hatta TÜSİAD'ın dahi asgari ücretin yılda iki kez yükseltilmesine sıcak baktığını ifade ederek, "Haziran ayında asgari ücret yeniden görüşülecek" dedi.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren yeni asgari ücret 1 Ocak 2024'ten itibaren yüzde 49 zamla 17 bin 2 liraya çıkarılmıştı.

Deneyimli ekonomist Dr. Şeref Oğuz, asgari ücretle ilgili Ankara kulisleri ile işçi ve işveren sendikalarından aldığı bomba kulis bilgilerini paylaştı.

Oğuz, Merkez Bankası'nın enflasyonun mayıs ayında zirveye ulaşacağını birçok raporunda açıkça belirttiğine dikkat çekerek, haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yeniden toplanacağını ifade etti.

Oğuz, özellikle işverenleri mevcut asgari ücretle İstanbul gibi büyükşehirlerde çalıştıracak personel bulamadığına değinerek, artış talebine bu kesimin de sıcak baktığını aktardı. Bölgesel asgari ücretin de değerlendirileceğine değinen Şeref Oğuz, ekonomim.com'a yaptığı özel açıklamada şunları söyledi:

Asgari ücrete yeniden artış yapılıp yapılmayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Evet asgari ücrette yeni bir düzenleme gelecek. Çünkü mayıs ayında enflasyon yüzde 75'i aştığı zaman çalışma barışının bozulmaması için asgari ücretin yeniden düzenlenmesi için hem talep var hem de beklentisi var.

TÜSİAD: Asgari ücreti artıralım

Asgari ücretin yılda iki kez artırılması talebi sendikalardan değil TÜSİAD'dan geldi. 2021 enflasyon da birden atağa geçince TÜSİAD, 'Biz çalıştıracak insan bulamıyoruz asgari ücreti artıralım' dediler ve yılda iki kereye çıkarıldı asgari ücret artışı. Aynı şekilde gerek işverenler, gerek konuştuğum kamu görevlileri ve çalışanların beklentileri asgari ücretin enflasyona bağlı olarak bu yıl içinde bir kez daha artırılması yönünde.

Bunun dışında bölgesel asgari ücret olabilir mi bu da tartışılıyor. Örneğin Bingöl'deki asgari ücretle İstanbul'daki asgari ücret aynı mı olmalı, bölgesel asgari ücret uygulanır mı? değerlendirmesinin yaşanacağı seçim sonrası bir haziran ayı bizi bekliyor olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasına kökten karşı olduğunu aktaran Dr. Şeref Oğuz, Orta Vadeli Program'da asgari ücretin yılda iki kez düzenlenmesinin karşılığı olmadığına da işaret ederek, "Ancak dediğim gibi çalışma barışının bozulmaması ve endüstrinin istihdam kaybından dolayı bunu yapacaklar" dedi. 

DİSK'ten en düşük emekli aylığı asgari ücrete yükseltilmeli çağrısı

 

Bakan duyurdu: Asgari prim ödeme gün sayısı indirildi

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Emekli 26 Şubat 2024 21:20

    Dr.Şeref Oğuz emekli Bayram İkramiyeleri 5000 TL ye çıkarılacak dedi, bu konuda çalışma olduğunu söyledi, KRT TV de ise bugün öğle haberlerinde ne İkramiye ne de Seyyanen zam yok diyor, buyursun buradan yaksın, olan bize oluyor...

  • E.g.26 Şubat 2024 17:32

    KKTC DE 1 OCAK 2024 DEN GEÇERLİ NET ASGARİ ÜCRET 24.000 TL ARAMIZDAKİ FARK SÜREKLİ AÇILIYOR