BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisApple'dan Tayvanlı tedarikçilerine ilginç uyarı----

Apple'dan Tayvanlı tedarikçilerine ilginç uyarı

Apple'dan Tayvanlı tedarikçilerine ilginç uyarı
08 Ağustos 2022 - 16:12 www.finansgundem.com

Teknoloji devi Apple'ın, ürünlerinin Çin gümrüğünden dönmemesi için Tayvan'daki tedarikçilerini "Çin malı yazın" diye uyardığı öne sürüldü.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin ardından Çin, gümrük denetimlerini sıkılaştırdı.

Teknoloji devi Apple'ın, denetimlere takılmamak için Tayvan'daki tedarikçilerinden bu düzenlemelere uymalarını istediği öne sürüldü.

Japonya'nın yüksek tirajlı ekonomi gazetesi Nikkei''nin konu hakkında bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı 5 Ağustos tarihli haberde Apple'ın, Tayvan'da üretilen ürünlere "Tayvan Malı" yazılmamasını istediği iddia edildi.

Buna göre ürünlere "Tayvan, Çin" veya "Çinli Taipei" damgası vurulması talep edildi.

iPhone 14'ü eylülde tanıtmaya hazırlanan şirketin, herhangi bir parçada gecikme, para cezası veya sevkiyatın engellenmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak istediği yazıldı.

Tedarikçiler ve lojistik şirketleri, Apple'ın isteğinin bir ikilem yarattığını vurguladı. Zira Tayvan da ürünlere "Tayvan" veya ülkenin resmi adı olan "Çin Cumhuriyeti" yazılmasını istiyor.

Çin'in sanal alemde uyguladığı sansüre karşı çalışmalar yürüten GreatFire'dan Benjamin Ismail, Apple'ın isteğine tepki gösterdi:

Ne yazık ki Apple'ın "Artık yeter, Çin rejimiyle işbirliği yapmaya ve sansür taleplerini uygulamaya devam edemeyiz" diyeceği ‘kırmızı çizgi'nin çok uzakta olmasından şüpheleniyoruz.

Çin-Tayvan gerginliği

II. Dünya Savaşı sonrasında Çin'de Milliyetçi Parti ve Komünist Parti arasındaki iç savaş Komünist Parti'nin zaferiyle sonuçlanmıştı. Mağlubiyetin ardından Milliyetçi Parti liderleri Tayvan'a sığınmıştı.

Soğuk Savaş nedeniyle Batı'yla ilişkilerini koparan Çin'i 1970'lerin başına kadar Birleşmiş Milletler'de (BM) Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti temsil ediyordu.

BM'nin 1971'de aldığı Çin Halk Cumhuriyeti'ni tanıma kararı gerginliği yeni bir boyuta taşımıştı. Kararın ardından Tayvan, BM'den çıkarılmıştı.

Pekin yönetimi, "tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Buna göre Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın ülkelerle diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Tayvan ise o günden bu yana bağımsızlık arayışını farklı biçimlerde sürdürüyor.

Çin Tayvan'ı işgal ederse çip krizi kapıda

 

ABD Temsilciler Meclisi çip yasa tasarısını onayladı

 

Çip krizi sona mı eriyor?

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)