BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaUcuz para dönemi bitiyor----

Ucuz para dönemi bitiyor

Ucuz para dönemi bitiyor
30 Mayıs 2022 - 12:44 www.finansgundem.com

Türkiye'de yüzde 70'e ulaşan resmi enflasyona rağmen yüzde 14'lük politika faizi sabit tutulurken, dünyada son 22 yıllık dönemin en yaygın faiz artışları yaşanıyor.

Dünya genelinde son 22 yılın en yaygın ve hızlı faiz artışları dalgası yaşanıyor.İngiliz Financial Times (FT) gazetesi yayımladığı analizde, son üç ayda dünya genelinde merkez bankalarının 60'ın üzerinde politika faizi artışı kararı aldığı ve bunun 2000 yılı başından bu yana en yüksek rakam olduğu aktardı.

Valentina Romei imzalı analizde, “Ucuz para çağı sona ererken, dünyanın büyük bölümünde borçlanma maliyetleri artıyor” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun birkaç ülke dışında tüm dünyada politika yapıcılar için bir endişe kaynağı haline geldiğine işaret edilen analizde merkez bankalarının faizleri artırarak para politikalarını sıkılaştırmakta olduğuna işaret edildi.

PARA POLİTİKALARINDA ANİ DEĞİŞİM

Faiz oranlarının son 10 yılda çoğu gelişmiş ekonomide benzeri görülmemiş en düşük seviyelerin yakınında gezindiğini ve bazı örneklerde sıfırın altına gerilediğini hatırlatan FT'ye göre, rakamlar, 2008’deki küresel mali krizden bu yana benimsenen ve pandemi sırasında daha da artan çok gevşek para politikalarının ani ve coğrafi olarak yaygın bir şekilde tersine döndüğünü gösteriyor.

Analizde, para politikasındaki ani ani değişimin, Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana artan enerji ve gıda maliyetleriyle ivmelenen enflasyonun birçok ülkede on yılların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla gerçekleştiği vurgulandı.

KÜRESEL EKONOMİDE YAVAŞLAMA ENDİŞESİ

Dünya ekonomisinin bir numarası olan ABD’de merkez bankası (Fed), nisanda yüzde 8,3 ile 40 yılın zirvesine yakın seviyede olan enflasyonu frenlemek üzere mart ayında faiz artışlarına başlamış ve mayısta 50 baz puanlık Faiz artışına giderek 22 yıl sonra ilke imza atmıştı.

Politika faizini yüzde 1’e yükselten Fed’in, önümüzdeki aylarda faiz artışlarına devam etmesi beklenirken, ABD ekonomisinde ve küresel ekonomide yavaşlama endişeleri de faiz artış hızını etkileyecek.

Nisanda enflasyonun yüzde 7,4 ile rekor kırdığı Euro Bölgesi için de Avrupa Merkez Bankası parasal genişlemeyi durdurma ve faiz artırma hazırlığı yapıyor.

JP Morgan'dan Türkiye için faiz tahmini

 

Güney Kore Merkez Bankası faiz artırdı

 

Rusya Merkez Bankası faizi 300 baz puan düşürdü

 

Fed tutanakları yayımlandı: Üyeler 50 baz puan faiz artışında hemfikir

 

Avrupa'da negatif faiz dönemi bitiyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)