BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaRusya Merkez Bankası faizi 300 baz puan düşürdü----

Rusya Merkez Bankası faizi 300 baz puan düşürdü

Rusya Merkez Bankası faizi 300 baz puan düşürdü
26 Mayıs 2022 - 10:40 www.finansgundem.com

Rusya Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği olağanüstü toplantı ile bir kez daha faiz indirimine gitti.

Banka, politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde, 300 baz puan düşürdü. Beklenti ise 200 baz puanlık bir indirim yapılacağı yönündeydi.

Alınan karar ile politika faizi yüzde 14,00'dan yüzde 11,00'a çekildi. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik "özel askeri operasyonu" öncesi yüzde 9,50 olan politika faizi, operasyon sonrası yüzde 17,00'a kadar yükseltilmişti.

Rusya MB, faiz kararı ile birlikte yaptığı açıklamada, önümüzdeki toplantılarda faiz indirimine devam etmeye açık olduğunu belirtirken, finansal istikrar risklerinin bir miktar azalmasının sermaye kontrolü tedbirlerinin gevşetilmesine imkan verdiğini vurguladı.

Banka açıklamasında Rus ekonomisi için dış şartların zorlu olmaya devam ettiği ve ekonomik aktiviteyi kayda değer şekilde kısıtlamaya devam ettikleri de belirtildi.

Rusya MB'nin orjinal takvimde Faiz toplantısı 10 Haziran'da görünüyordu.

Bankalara sağlanan acil durum destek paketinin süresi uzatılacak

Rusya Merkez Bankası'nın bankacılık sektörünün gözetim, denetiminden sorumlu ismi Aleksander Danilov, yakında gerçekleşmesinden endişe edilen ekonomik krize dayanabilmeleri için bankalara sağlanan acil durum destek paketinin süresini uzatacaklarını söyledi.

Danilov yaptığı açıklamada, hangi destek tedbirlerinin uzatılacağı konusunda ayrıntıya girmedi. Rusya MB'nin acil destek politikaları sermaye ve döviz zorunluluklarının gevşetilmesini içeriyor.

Rusya rubleyi altına endekslemek istiyor

 

Rusya tarihi krizin eşiğinde!

 

Rusya Merkez Bankası'ndan olağanüstü toplantı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)