BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisTrade ederken kazanmanın 6 formülü----

Trade ederken kazanmanın 6 formülü

Trade ederken kazanmanın 6 formülü
03 Ağustos 2023 - 18:05 www.finansgundem.com

Alım satım serüveni, başka alanlarda uzman olan ve hiçbir deneyime sahip olmadan piyasaları yenecek kadar akıllı olduklarını düşünen profesyoneller için çok pahalı bir eğitim süreci olabilir.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Trader’lar, yani alım satım yaparak piyasalardan kar elde etmeye çalışanlar, deneyimsiz olmalarına rağmen piyasaları yenebileceklerini düşünür. Oysa bu sanıldığı kadar kolay bir eylem değildir. Piyasaları yenmek için trader’ların kendileri için kayıptan çok kar sağlayan avantajlı bir sisteme sahip olması gerekir.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, hangi uzmanlığa sahip olursanız olun, bunun piyasalarda işe yaramayacağını bilmeniz gerekiyor. Tecrübesiz trader’lar bu yanılgıya düşüyor ve bunu epey pahalıya ödüyor. Ancak, tecrübeli trader’ların bile daima uydukları belli başlı kurallar ya da püf noktaları, trade etme serüveninizde oldukça öğretici olabiliyor.

6 önemli ders

ABD’li yatırımcı Steve Burns’ün New Trader U’da yer alan makalesi, trade ederken dikkat etmeniz gereken 6 maddeyi detaylı şekilde sıralıyor. Bu derslere uyulması, alım satımlarınızı avantajınıza dönüştürme ve uzun vadede kazanç elde etme noktasında işinize yarayabilir. İşte Steve Burns’ün altını çizdiği 6 önemli nokta…

Risk/ödül oranı, pozisyona giriş sinyallerinden daha önemlidir

Herhangi bir bireysel ticarette maksimum kazanç potansiyelinize karşı maksimum kayıp riskiniz, pozisyona giriş sinyalinden daha önemlidir. Bir giriş sinyali, bir şeyin olma olasılığının diğerinden daha yüksek olduğunun bir göstergesi olabilir. Ancak pozisyon boyutlandırma, zararı durdurma stratejilerinin yanı sıra kar hedefi de olmayan bir giriş sinyali, risk/ödül oranınızı tanımlamadığı için anlamsızdır.

Zararı durdurma, kâr hedeflerinden daha önemlidir

Ne kadar kaybedebileceğiniz, ne kadar kazanabileceğinizden her zaman daha önemlidir. Büyük kayıplar kazançlarınızın hızla erimesine neden olabilir ve teorik kârlar potansiyel kayıplar kadar önemli değildir. Piyasalardan kazanç elde eden bir trader olmak istiyorsanız, alım satım stratejinizden büyük kayıp olasılığını çıkarmalısınız.

Sisteminiz, tahmininizden daha önemlidir

Öngörüler tipik olarak yalnızca bir ve tamamlanmış olaylardan ibaretken, avantajı olan tekrarlanabilir, sistematik bir alım satım süreci, size uzun vadede para kazandırabilir. Kârlı bir trader’ın kâr için düzenli uygulanabilir fırsatlar yaratan ölçülebilir bir sisteme, sinyallere ve izleme listesine ihtiyacı vardır.

Alım satım avantajı, görüşten daha önemlidir

Görüş, finansal piyasalarda nadiren paraya çevrilebilir bir varlıktır. Alım satım avantajı ise, kazanan alım satımlarınızın, kaybettiğiniz alım satımlardan daha fazlasını toplamasına izin veren bir varlıktır. Gelecekte fiyat hareketinin nereye gittiği hakkında güçlü fikirlere sahip olmak, genellikle kazanan trader’ların değil, kaybedenlerin özelliğidir. Bu, en çok finansal haber ağlarındaki profesyonellerin, analistlerin ve yorumcuların yıllık tahminlerinde görülebilir. Ayrıca, yönetilen yatırım fonlarının yaklaşık yüzde 90'ının ve hedge fonların yüzde 80'inin yıllık olarak S&P 500 endeksinin altında performans göstermesi de, görüşlerin ortalamanın altında olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Peki ne para kazandırır? "Piyasadaki rakiplere göre istatistiksel bir avantaj." Bu, fiyat hareketini, trendleri ve fikir veya tahminleri değil, en az direnç gösteren yolu takip etmekten geçer. Finansal piyasalar trader’ların, yatırımcıların, hükümetlerin, politikacıların ve merkez bankalarının sonsuz değişkenleri nedeniyle gelecekte ne olacağını tahmin edemeyecek kadar karmaşık olduklarından, yalnızca izlenebilirler ancak kesinlikle tahmin edilemezler.

Pozisyon büyüklüğü, alım satım başarısını belirler

Trader’ların tüm sermayelerini kaybetmelerinin ana nedenlerinden biri de, sermaye imhasının matematiğini anlamamalarıdır. En az direncin matematiği bileşik sermayedir. Sermayeyi kaybettikten sonra bile eski haline dönmek, sermayeyi elde tutmaktan ve en baştan büyütmekten çok daha zordur.

Pozisyon boyutunuz ne kadar büyük olursa, işlem başına riskiniz de o kadar yüksek olur ve işlemleriniz aleyhinize hareket ettiğinde o denli çabuk kaybedersiniz. Sermayeniz düşüşe geçtiğinde, dengeye geri dönmek için daha büyük bir getiri elde etmeniz gerekir.

Yüzde 10'luk bir kayıp, sadece başa dönebilmek için yüzde 11,1'den fazla getiri gerektirir. Sermayenizdeki yüzde 20'lik bir kaybı başa döndürebilmek için ise yüzde 25'lik bir getiri gerekir. Yüzde 50'lik bir sermaye kaybı ise başladığınız yere geri dönebilmek için yüzde 100'lük bir getiriye ihtiyaç duyar.

Ne kadar iyi bir trader olursanız olun veya alım satım stratejinizin ne kadar iyi olduğunu düşünürseniz düşünün, tek bir kaybın sizi mahvedeceği kadar büyük boyutlu bir alım satım yapamazsınız. Toplam işlem sermayenize kıyasla çok büyük bir pozisyon boyutuyla işlem yapıyorsanız, genel bir kazanç serisindeki birkaç kayıp bile sermayenizi yok edecektir.

Piyasalarda ego ve duygular oldukça pahalıdır

Piyasadan daha akıllı olduğunuzu düşünmek, kaybedilen alım satımlarda uzun süre oturmak, çok büyük alım satım yapmak ve haklı olduğunuzu ve piyasanın yanlış olduğunu düşünmek gibi tehlikeli dinamikler yaratır.

Korku, trader’ların giriş sinyallerini almamalarına neden olur. Açgözlülük ise trader’ların çok büyük boyutlu alım satım yapmasına neden olur. Kaybetme korkusu, tersine dönen bir trendde geç girişlere neden olabilir. Umut, kaybedilen işlemlerin dengeye geri döneceğini umarak yapılmasına neden olur. Ve bunların hepsi kaybeden trader’ların ortak özellikleridir.

Varlıklı trader’ların 18 özelliği

 

3 adımlı zenginlik stratejisi

 

Servet yaratmak için uygulayabileceğiniz 4 başarılı strateji

 

Hiçbir şey yapmadan zengin eden borsa stratejisi

 

Güçlü kadınlar için 3 finans stratejisi

 

Yatırımda kişiliğinizle uyumlu stratejiler kazandırıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)