BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiŞirket avukatı Apple'ı ve hissedarları dolandırdı----

Şirket avukatı Apple'ı ve hissedarları dolandırdı

Şirket avukatı Apple'ı ve hissedarları dolandırdı
02 Temmuz 2022 - 22:26 www.finansgundem.com

Apple'ın eski şirketler hukuku müdürü, şirketi dolandırdığını itiraf etti.

ABD Adalet Bakanlığı, şirketin eski genel sekreteri ve şirketler hukuku müdürü Gene Levoff'un "5 yılı kapsayan bir kamuya açıklanmamış bilgiye dayalı ticaret düzenine katıldığını itiraf ettiğini" belirtiyor.
Levoff, Şubat 2011 ile Nisan 2016 arasında Apple hisselerini alıp satmak için şirket hakkında kamuya açık olmayan bilgiler kullandı, Apple'ı ve hissedarlarını dolandırdı ve belirli işlemlerde yaklaşık 227 bin dolar kâr ederken diğerlerinde yaklaşık 377 bin dolarlık zarardan kurtuldu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre buna ek olarak Levoff, Apple'ın eş başkanıyken şirketin taslak üç aylık ve yıllık kazanç materyalleriyle Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarını inceleyip ele alan Kamuyu Aydınlatma Komitesi'nden bilgi alabiliyordu.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Levoff, Apple'ın kazanç açıklamalarından önce şirket hisselerini satın alma ve satma kararlarına yön verebilmek için Apple hakkında içeriden edindiği bilgileri suiistimal etti. Apple belirli bir mali çeyrek için güçlü ciro ve net kâr paylaştığında Levoff, büyük miktarlarda hisse senedi satın alıyor ve piyasa haberlere tepki gösterince kâr elde etmek için satıyordu.

Ciro ve net kâr beklenenden düşük olduğundaysa Levoff büyük miktarlarda Apple hissesi satarak ciddi zararlardan kurtuluyordu.

Levoff, "karartma dönemleri" ile ilgili kısıtlamaları (kamuya açık olmayan bilgilere sahip kişilerin işlem yapmasına ilişkin yasaklar) da göz ardı etti ve şirketin yetki bilgisi olmadan defalarca işlem yaptı.

Levoff, karartma süresi sona erene kadar Apple hisseleri almalarının veya satmalarının yasaklandığını kısıtlamaya tabi diğer kişilere bildirdikten sonra birkaç kez karartma süresi içinde işlem yaptı.

Levoff'un bu yıl 10 Kasım'da hüküm giyecek. Dolandırıcılık suçları için maksimum ceza 20 yıl hapis ve 5 milyon dolar para cezası.

Apple, The Independent'ın yorum talebine henüz yanıt vermedi.

ABD'de Apple çalışanlarından ilk sendika üyeliği

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a dava açıldı

 

Apple müzik ve oyunları 8 milyar doların üzerinde gelir getirecek

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)