BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisPara transferinde gece tarifesi----

Para transferinde gece tarifesi

Para transferinde gece tarifesi
08 Mart 2013 - 08:14 www.finansgundem.com

Vatandaşın son yıllarda para transferinde EFT’ye yoğun ilgi göstermesi bankaları harekete geçirdi

Bankalar, mesai saatinde 3 TL aldıkları EFT işlemine, geceleri 15 TL tarife uyguluyor. Bankalarda günde 700 bin EFT işlemi gerçekleştiriliyor.
BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan’ın iki yıl önce, ‘taksi ücretinden daha fazla havale ücreti alıyorlar’ diyerek tepki gösterdiği, bankaların ‘fahiş havale’ ücretlerinde ibre ‘EFT’ye (Elektronik Fon Transferi) döndü. Star'ın haberine göre, bankalar, vatandaşın para transferlerinde yoğun ilgi gösterdiği EFT işlemleri bedelinde gece gündüz ayrımı yapmaya başladı. Gündüz saatlerinde yapılan bir EFT’den 3 lira ücret alan bazı bankalar, saat 17.00’dan sonra gerçekleştirilen EFT işlemlerinde ise rakam 15 liraya yükseliyor. Birçok tüketicinin şikayeti üzerine taksilerde bile uygulanmayan EFT’deki gece tarifesiyle ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da harekete geçti. BDDK uzmanları bankaların EFT ile ilgili fiyat politikalarını yakın takibe aldı. Türkiye’de 1992 yılından bu yana kullanılmaya başlanan EFT sistemi, son yıllarda hızla yayıldı. Verilere göre, 2007 yılında 100 bin civarında olan günlük işlem adedi 700 bine ulaştı. Aylık bazda ise EFT sistemi üzerinden 14-15 milyon adet işlem gerçekleştiriliyor.
ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yiğit Temer09 Mart 2013 15:16

    EFT başına TCMB ye 50 kuruştan az bir ücret ödeyen bankaların 15 TL EFT ücreti alması soygunculuktur.

  • MEHMET EROL08 Mart 2013 11:58

    Bankalar hayır kurumu değil her hizmetin bedeli vardır. Bununla birlikte bankalarda yapılan haksız uygulamaların başında mükerrer ücretlendirmeler bulunmaktadır. BDDK mükerrer ücretlendirmeye göz yumarak görevini ihmal etmektedir. Konut Kredisi faiz değişikliği ücreti ana para borcun %2si olarak alınmaktadır ki mükerrer ücretlendirmenin en fahiş uygulamasıdır.

  • Aydın08 Mart 2013 10:42

    Bankalar havale ve fatura ödemelerinden bilgi mesajlarından hatta fiş basımından dahi ücret alıyorlar.Takım elbiseli soyguncular bunlar.