BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme Sistemleri Ödeme ve elektronik para işlemlerine yeni kriter geliyor----

Ödeme ve elektronik para işlemlerine yeni kriter geliyor

 Ödeme ve elektronik para işlemlerine yeni kriter geliyor
06 Kasım 2023 - 08:17 www.finansgundem.com

MASAK'ın yayımladığı Genel Tebliğ değişikliğiyle ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kimlik tespitine yönelik hukuki altyapı sağlandı. Türkiye, bazı işlemlerde FATF’ın kriterlerine uygun sistemleri oluşturmadığı için gri listede bulunuyordu.


Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yayımladığı Genel Tebliğ değişikliğiyle ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kimlik tespitine yönelik bir hukuki altyapı sağlandı.

Ekonomim'de yer alan habere göre, Türkiye, kripto varlıklara yönelik bir yasal hazırlığı da sürdürüyor. Resmi Gazetenin 4 Kasım günlü sayısında yayımlanan MASAK Genel Tebliğinde (Sıra no:19) değişiklik yapan Tebliğ (Sıra no:25) ile ödeme ve elektronik para kuruluşları müşterileriyle sürekli iş ilişkisi tesisinde uzaktan kimlik tespitini, Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcılarının Ödeme Hizmetleri Alanındaki Veri Paylaşım Servislerine İlişkin Tebliğ’de belirlenen yöntem ve tedbirler kapsamında gerçekleştirecek.

OECD bünyesinde oluşturulan FATF (Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü) uluslararası aklamayı önlemeye yönelik kriterler kapsamında ülkeleri değerlendiriyor ve gri ve kara liste olmak üzere sınıflıyor. Türkiye, bazı işlemlerde FATF’ın kriterlerine uygun sistemleri oluşturmadığı için gri listede bulunuyordu.

Şimşek: Türkiye'nin gri listeden çıkması için hiçbir engel kalmadı

 

TCMB Başkanı Erkan'dan dijital para açıklaması

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)