BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisMigros’ta ‘Tuborg sözü’ verildi!----

Migros’ta ‘Tuborg sözü’ verildi!

Migros’ta ‘Tuborg sözü’ verildi!
15 Mayıs 2015 - 07:05 www.finansgundem.com

Anadolu Grubu’nun Migros’u almasına Tuborg itiraz edince grup Rekabet Kurulu’na taahhüt planı sundu

Anadolu Grubu’nun Migros’un yüzde 40.25’i için verdiği 1.8 milyar lira teklife Rekabet Kurulu’nun onayı için yürütülen soruşturmada, Tuborg’un hisselerin devrine itiraz ettiği anlaşıldı. Aynı zamanda Anadolu Efes’in büyük ortağı olan Anadolu Grubu’nun buna karşılık Tuborg’un Migros mağazalarında satışının engellenmeyeceği veya geri plana itilmeyeceğini taahhüt eden bir plan sundu. Anadolu Grubu’nun Migros’a teklifi ilk açıklandığında gündeme gelen ilk konulardan biri Tuborg’un satışlarının etkisi olmuştu.

Habertürk'ün haberine göre, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Tuborg’un rekabetine yönelik bir eylem içinde olmayacaklarını basın yoluyla açıklamıştı. Bununla birlikte Tuborg’un resmi yollardan itirazını yaptığı belli oldu. Edinilen bilgiye göre Rekabet Kurulu, Anadolu Grubu’nun planını kabul etti. Ancak nihai soruşturmanın tamamlanmamasının nedeni ise görev süreleri 6 Nisan’da sona eren Rekabet Kurulu başkanı, ikinci başkanı ve bir üyenin yerine atama yapılmamasından kaynaklanıyor. Mevzuata göre Kurul’un mevcut yapısı soruşturma açmaya ve yürütmeye izin veriyor ancak sonuçlandırmak için karar yeter sayısı bulunmuyor. Boşalan üç yere Gümrük Bakanlığı, Yargıtay ve TOBB’un belirleyeceği adaylardan atama yapılacak.

PARA FAİZDE DEĞERLENİYOR

Anadolu Grubu, sürecin uzaması nedeniyle 1 Mayıs’tan anlaşmanın imzalanacağı güne kadar geçen her gün için 192 bin 500 Euro fark ödeyecek. Edinilen bilgiye göre yılbaşında Anadolu Grubu’nun yapacağı ödeme tutarı hazırdı. Bu para da döviz olarak faizde değerlendirildiği için fark, grubun finansal planlarını etkilemeyecek.
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kuzey15 Mayıs 2015 10:22

    İşte bunun için markalaşma önemli. Tuborg Migros'u alsaydı Coca Cola ve Efes Pilsen aynısını yapmazdı.