BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinKahve ve çay tiryakilerine kötü haber----

Kahve ve çay tiryakilerine kötü haber

Kahve ve çay tiryakilerine kötü haber
28 Eylül 2022 - 12:11 www.finansgundem.com

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Deniz Çevirme çay ve kahve tiryakilerini uyardı. Aşırı tüketimi kalp hastalıklarına yol açabiliyor.

Aritmi sebebi birçok nedenli olabilir. Nedeni en basit olarak heyecan, stres, aşırı çay ve kahve tüketimi, yorgunluk, uykusuzluk olabileceği gibi hormonal bozukluklar, kalp damar ve kapakçık hastalıkları, kalp kası hastalıkları, ileti yollarında doğuştan ya da sonradan edinilmiş bozulmalar gibi nedenler olabilir.

Şikayetler genelde kalbinde çarpıntı, tekleme, durma ve takılma hissi şeklinde kendini gösterir. Hastalar yorulma, halsizlik, düşme-bayılma benzeri şikayetleri ile başvurabilir. İyi bir anamnez ile bulgular incelenmeli ve sebepler ortaya konulmalıdır. Hastaların aile hikayesi, yaş, cinsiyet, kullandığı ilaçlar gibi veriler çok önemlidir.

Tanıda EKG (Elektrokardiografi) sıklıkla yardımcıdır. Bununla birlikte EKG sadece anlık ritim verisi gösterdiğinden bazen 24 saat ve hatta 1 haftalık kayıt yapabilen holter cihazlarına ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanı sıra gerek aritmi gerekse eşlik eden hastalıkları tespit edebilmek için rutin kan testleri, kalp anjiografisi, Ekokardiografi ve benzeri tanı yöntemlerine de başvurulabilinir.

Tedavisi aritminin nedenine yöneliktir. İyi huylu, basit, zararsız ritim bozuklukları olabileceği gibi ani ölüme sebebiyet verebilecek ölümcül hastalıklarında aritmiye eşlik edebileceği unutulmamalıdır.

Bu anlamda hastaların yaşam kalitesini arttırıcı önlemler almakta çok önemlidir. Su tüketiminin düzenlenmesi, sigara ve benzeri tütün kullanımının terk edilmesi, çay kahve tüketimini sınırlandırılması önerilir. Birçok aritmi için ilaç tedavisi mümkündür. Bu amaçla kullanılan ritim düzenleyici özel ilaçlar kullanılabilir. Yine ek hastalık varlığında örneğin kalp kapak hastalığı var ise cerrahi tedavi planlanabilir. Bunun dışında elektrofizyolojik çalışma ile bozulmuş ileti yollarının tespit edildiği ve ablasyon denilen yöntemle kalp katater laboratuvarlarında bu yolların yakılması suretiyle yapılan ritim düzenleyici tedavilerde mevcuttur. Bazı vakalarda kalp ritmini kontrol eden pil takılabilmektedir. Birçok aritmi stres, hormonal dengesizlik, yorgunluk vb faktörler nedeniyle ortaya çıkabilse de şikayetlerin varlığında mutla suretle doktor kontrolüne gidilmesi ve nedenlerin net olarak ortaya konulması önem arz eder.

Çay ihracatından 15 milyon dolarlık gelir

 

Çay içenlerin ölüm riski düşük

 

Sıcak çay ve kahve içmek, yemek borusu kanserine yol açıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)