BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiJPMorgan: Göç ABD ekonomisini destekliyor----

JPMorgan: Göç ABD ekonomisini destekliyor

JPMorgan: Göç ABD ekonomisini destekliyor
22 Mart 2024 - 14:34 www.finansgundem.com

JPMorgan küresel araştırma başkanı Joyce Chang "ABD nüfusu iki yıl öncesine göre neredeyse 6 milyon daha fazla ve bu da çok düşük işsizlik rakamlarını da gördüğünüzde tüketimdeki artışın büyük bir kısmını açıklıyor" dedi.

JPMorgan küresel araştırma başkanı Joyce Chang'e göre, ABD'ye son dönemde yaşanan göç akını, ekonominin desteklenmesine yardımcı oluyor.

Chang, CNBC'ye verdiği demeçte, "Dünya genelinde hizmet enflasyonunun hala pandemi öncesinin çok üzerinde olduğunu görüyoruz, bu nedenle çekirdek TÜFE için %3'e bakıyoruz, ancak bence ABD'de gerçekten hafife alınan bir şey göç hikayesiydi. ABD nüfusu iki yıl öncesine göre neredeyse 6 milyon daha fazla ve bu da çok düşük işsizlik rakamlarını da gördüğünüzde tüketimdeki artışın büyük bir kısmını açıklıyor" dedi.

Chang, ücretler ve konut maliyetleri üzerindeki yukarı yönlü baskının yanı sıra enerji fiyatlarının bu yıl yeniden yükselişe geçmesinin, Fed'in enflasyon konusunda "henüz düzlüğe çıkmadığını" gösterdiğini belirtti.

Göçmenlik ve özellikle sınır geçişleri, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde en sıcak konular arasında yer alıyor. Chang, başta Haiti'de ortaya çıkan durum olmak üzere diğer olayların konuyu daha da kötüleştirebileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, ekonomi üzerindeki net etki açısından göçün "iyi bir şey" olduğunu savunan CHang, "Gördüğümüz kadarıyla elde edilen gelirler giderleri aşıyor. Bu sadece ABD'de değil, Avrupa'ya baktığınızda da siyasi bir mesele, muhtemelen şu anda bir numaralı mesele, ancak işsizlik rakamlarına, tüketimin gücüne baktığınızda, göçün bunun büyük bir parçası olduğunu düşünüyoruz" dedi.

ABD'de ikinci el konut satışları şubat ayında sert yükseldi

 

ABD'nin cari açığı yüzde 15.7 geriledi

 

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları tahminlerin atında

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)