BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİran'da Mahsa Amini protestoları: Z kuşağı devrim istiyor----

İran'da Mahsa Amini protestoları: Z kuşağı devrim istiyor

İran'da Mahsa Amini protestoları: Z kuşağı devrim istiyor
24 Eylül 2022 - 06:22 www.finansgundem.com

İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestolarla ilgili olarak İranlı gazeteci Peyman Aref, 'bu kez diğer protestolardan farklı olarak şiddet tek yönlü değil ve İran belki bir devrime doğru gidiyor' dedi.

İran'da ahlak polisinin başörtüsünü istenen şekilde takmadığı gerekçesiyle gözaltına aldığı Mahsa Amini'nin ölümü ile başlayan protestolar ülkeyi kaosun eşiğine getirmiş durumda. Habertük'ten Burçak Orçun'un haberinde İran'daki protestolar bir haftadır devam ediyor. Başkent Tahran dahil 80 kentte düzenlenen eylemlerde can kayıpları, yüzlerce yaralı ve tutuklu var. 

İranlı gazeteci Peyman Aref İran'da yaşanan süreci ve merak edilenleri haberturk.com'a anlattı. Gazeteci Peyman Aref "Bu protestolar bastırılsa bile iki ay sonra başka yerden patlak verecek" dedi. Aref "İran gibi bir uygarlığı şeriatla yönetemezsiniz. Z kuşağı artık buna uymak istemiyor. Şu anda sokaklarda 90'ların sonu ile 2000'lerde doğanlar var" şeklinde konuştu.

"ARTIK ŞİDDET TEK YÖNLÜ DEĞİL"

İran'da kadınların kıyafetlerine yönelik baskıların giderek artmasına yönelik tepki ve eylemler, Mahsa Amini'nin cenaze töreniyle birlikte ülke çapında geniş ve şiddetli protesto eylemlerine dönüştü. Peyman Aref bu kez protesto eylemlerinin önemli bir farkı olduğuna dikkat çekerek "Bugüne kadar protestolarda şiddet güvenlik güçlerinden halka yönelikti, yani tek yönlüydü. Bu defa halk da şiddete şiddetle karşılık veriyor, bu çok önemli bir fark" dedi.

"İRAN'DAKİ Z KUŞAĞI BASKI İSTEMİYOR"

İran'da İslamcı yönetimin gücü seçimle değil, devrimle elde ettiğini belirten Peyman Aref "40 yılı geçmiş. İran gibi bir uygarlığı nereye kadar Talibanvari bir şekilde, şeriatla yönetebilirsiniz. 2600 yıllık bir devletten, Pers uygarlığından bahsediyoruz. Halk artık istemiyor" şeklinde konuştu. Aref "Belki 80'lerde devrimin şokuyla halk yasalara uydu ama Z kuşağı uymuyor. Şu anda sokaklarda 90'ların sonu ile 2000'lerde doğanlar var" ifadelerini kullandı.

"İRAN BELKİ DEVRİME DOĞRU GİDİYOR"

Ülkede son zamanlarda zorunlu kıyafet uygulamaları nedeniyle artan tepkilere ve olaylara dikkat çeken İranlı gazeteci Peyman Aref "Mahsa Amini'nin cenazesiyle başlayan olaylar bir şekilde bastırılsa bile, iki ay sonra başka bir yerden patlak verecek. İran belki bir devrime doğru gidiyor" değerlendirmesinde bulundu. İran'da artık halkın teokratik bir yönetim istemediğini söyleyen Aref "Bu olayların ardından yönetimin en azından zorunlu örtünme yasasını feshetmesi, ahlak polisini kaldırması, böyle reformları başlatması gerekiyor" dedi. Ülkede yönetimin rejim yanlısı eylemler için çağrı yaptığına da değinen Peyman Aref "Cuma namazında imamlar çok kışkırtıcı söylemlerde bulundular. Ama kendi tabanlarında da öyle bir erime var ki, yönetim yanlısı taban birkaç bin kişiyi geçmez" şeklinde konuştu. 

İran'da Mahsa Amini protestoları yayılıyor

Taksim'deki Mahsa Amini eylemine polis izin vermedi

ABD'den İranlı yetkililere yaptırım

İran interneti kesecek

İran'da Mahsa Emini'nin katledilmesi üzerine başlayan gösteriler sürüyor

İran kaosun eşiğinde

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Nihat24 Eylül 2022 07:59

    İnsanlık bu karanlık ideolojiden en kısa zamanda kurtulur ülke aydınlık çağdaş uygar geleceğe adım atarak yeni temiz düzen kurulur