BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiIPA II anlaşmalarında KDV istisnasında bütçe pay sınırı artırıldı----

IPA II anlaşmalarında KDV istisnasında bütçe pay sınırı artırıldı

IPA II anlaşmalarında KDV istisnasında bütçe pay sınırı artırıldı
18 Ocak 2022 - 11:20 www.finansgundem.com

IPA II anlaşmaları kapsamındaki KDV istisnalarında bütçe pay sınırları yükseltildi. Vergi dairesi başkanlığı kurulu olan illerde 10 milyon liraya kadar geliri olan yükleniciler, Gelir İdaresi yerine vergi dairesi başkanlığına başvuracak.


Türkiye-Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) Çerçeve Anlaşması dahilinde yüklenicilerin Katma Değer Vergisi (KDV) İstisna Sertifikası almak üzere yaptıkları başvurulara ilişkin bütçe pay sınırlarında değişikliğe gidildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Türkiye-Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) Çerçeve Anlaşması Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle Çerçeve Anlaşması dahilinde yüklenicilerin, KDV İstisna Sertifikası almak üzere yaptıkları başvurulardaki bütçe paylarında değişiklik yapıldı.

Buna göre, vergi dairesi başkanlığı kurulu illerde, imzaladıkları birlik sözleşmesinde kendisine ayrılan bütçe payı 10 milyon liradan az yükleniciler, o ildeki başkanlığa, 10 milyon liradan fazla olanlar Gelir İdaresi Başkanlığına başvuracak. Daha önce söz konusu tutar 4 milyon liraydı.

Vergi dairesi başkanlığı kurulu olmayan illerdeki başvuru şartlarında da bütçe payları 2 milyon liradan 5 milyon liraya çıkarıldı. Bu kapsamda, KDV istisnası için, sözleşmelerinde kendilerine ayrılan bütçe payı 5 milyon liradan az yükleniciler o ildeki defterdarlık gelir müdürlüğüne, bu tutardan fazla olanlar ise Gelir İdaresi Başkanlığına başvuracak

KDV nasıl sadeleşecek? Fiyatlar düşecek mi?

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)