BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİngiltere'de ana muhalefet Lordlar Kamarasını feshedecek----

İngiltere'de ana muhalefet Lordlar Kamarasını feshedecek

İngiltere'de ana muhalefet Lordlar Kamarasını feshedecek
05 Aralık 2022 - 16:01 www.finansgundem.com

İngiltere'de ana muhalefet lideri Starmer, başbakan seçilmesi durumunda ilk döneminde parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasını yürürlükten kaldırma sözü verdi.

İngiltere'de İşçi Partisi Genel Başkanı ve ana muhalefet lideri Keir Starmer, İşçi Partisi’nin bir sonraki genel seçimlerde Lordlar Kamarası’nın kaldırılmasını savunacağını açıkladı.

Starmer, Sky News’e yaptığı açıklamada, Lordlar Kamarasını feshetmek istediklerini doğrulayarak, kimsenin Lordlar Kamarasını savunabileceğini düşünmediğini belirtti.

İşçi Partisi Milletvekili Gordon Brown’un, İngiltere’nin geleceği hakkında bugün açıklayacağı parti komisyonu raporuna atıfta bulunan Starmer, “Bugünkü rapordaki tavsiyelerden biri bu. Bugünden sonra yapacağımız şey, bu tavsiyeleri danışmak, onları test etmek ve özellikle nasıl uygulanabileceğine bakmak” ifadesini kullandı. Starmer, Başbakan seçilmesi durumunda Lordlar Kamarasını ilk döneminde feshetme beklentisi içerisinde olup olmadığı sorusu üzerine şunları kaydetti:

“Evet, ümit ediyorum çünkü Gordon Brown’dan bunu yapacak bir komisyon kurmasını istediğimde, isteğimin ilk dönemde hayata geçirilebilecek tavsiyeler olduğunu söyledim. Ekonomimizi ve siyasetimizi düzeltmek için tek bir şansımız olacak ve bunu tam olarak doğru yaptığımızdan emin olmak istiyorum.”

SEÇİLMEDEN ATANIYORLAR

Milletvekili Gordon Brown, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mevcut Lordlar Kamarasının savunulamaz olduğunu vurgulayarak, “Dünyadaki her ikinci meclis, çok az istisna dışında, nispeten daha küçüktür ve genellikle birinci meclisten daha küçüktür. (İngiltere’de) Halihazırda 830 üyesi olan bir Lordlar Kamarası var” ifadelerini kullanmıştı.

İki kamaralı sistemle yönetilen İngiltere’de Avam Kamarası seçimle göreve gelirken, Lordlar Kamarası kuşaktan kuşağa veya atanarak belirleniyor. 800’den fazla üyesi olan Lordlar Kamarasında 90 kalıtsal üyenin yanı sıra İngiltere kilisesinin 26 başpiskoposu da yer alıyor.

Ömür boyu görev yapan Lordların geri kalanı ise hükümetin veya Lordlar Kamarası Tayin Komisyonunun önerisiyle İngiltere hükümdarınca atanıyor.

İngiltere ekonomisi 10 yıl geri gidecek

 

İngiltere’de evsizlere destek veren kuruluşun çalışanları grevde

 

İngiltere'de uzaktan çalışma için yeni yasa tasarısı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)