BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkİhtiyaç kredisi kullanımı durma noktasına geldi----

İhtiyaç kredisi kullanımı durma noktasına geldi

İhtiyaç kredisi kullanımı durma noktasına geldi
26 Mart 2023 - 09:27 www.finansgundem.com

TCMB’nin ihtiyaç kredisinde yüzde 18.56 olarak belirlediği örtülü faiz sınırı bankalarda oluşan ortalama faizin bir haftada 3.8 puan artışla yüzde 30.35’e yükselmesine yol açtı. İhtiyaç kredisi kullanımı ise durma noktasına geldi.

Merkez Bankası'nın (TCMB) belirlediği politika faizi ile piyasa faizleri arasında bağ tamamen koptuğu gibi ‘arka kapıdan' kredi faizlerini düşürmeye zorlayan düzenlemeler de ters etki yaratıyor. Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre, TCMB, 10 Mart tarihinde bankalara gönderdiği yazı ile daha önce ticari krediler için devreye aldığı ‘örtülü faiz sınırını' ihtiyaç kredileri için de uygulamaya başladı. Düzenlemeye göre, menkul kıymet kapsamına girmeyecek en yüksek aylık faizin yüzde 1.37 (yıllık yüzde 18.56) seviyesinde olması gerektiği bildirildi. Ancak bankaları düşük faiz ile menkul kıymet alımı arasında seçim yapmak zorunda bırakan bu düzenleme bir hafta içerisinde faizlerde son 21 yılda görülmemiş bir sıçrama yarattı. İhtiyaç kredisi faizlerinde artışa giden bankalar, özellikle deprem felaketi sonrası artışa geçen ihtiyaç kredisi kullandırımında da sert bir fren yapmış oldu. Böylece iktidar, seçim öncesi kredi dalgası yaratmak isterken, artan enflasyonun yaratığı alım gücü kaybıyla ihtiyaç kredisine yönelenlerin krediye erişimini zorlaştırmış oldu.

3.8 PUAN BİRDEN ARTTI

Merkez Bankası verilerine göre, mart ayının ilk haftasına, ihtiyaç kredilerinin ağırlıklı ortalama faizi, temmuzda gördüğü yüzde 35.41 oranındaki son bir yılın zirvesinden yüzde 25.47'e kadar gerilemişti. 10 Mart ile biten haftada yüzde 26.48 olan ortalama ihtiyaç kredisi faizi TCMB'nin faize ‘üst sınır' getirmesi ile yeniden yükselişe geçti. İhtiyaç kredisi faizleri 17 Mart haftasında 3.8 puan artışla ortalama yüzde 30.35'e yükseldi ve 2002 Nisan ayından bu yana en hızlı tırmanışını kaydetti. Böylece faizde mevcut seviye, TCMB'nin belirlediği yüzde 18.56'lık üst sınırın yaklaşık yüzde 62 üzerine çıkmış oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) haftalık verilerine göre, ihtiyaç kredileri hacmi ise 17 Mart ile biten hafta 2 milyar 79 milyon TL artışla 795 milyar TL'ye çıktı.

Ticari kredi finansmanını da kilitledi

Merkez Bankası'nın yaptığı düzenlemeye göre, tüketici kredileri için yüzde 18.56 ile yüzde 20.62 arasında bileşik Faiz uygulayan bankaların, oluşturdukları yeni kredinin yüzde 20'si değerinde lira cinsinden devlet tahvili alması gerekiyor. Bankalar krediler için daha yüksek bir faiz oranı uygularsa, almaları gereken devlet tahvili miktarı yarattıkları kredinin yüzde 90'ına eşit oluyor. Daha önce ticari kredi faizleri için uygulanan sınır bankaları ya ucuz faizle kredi vermeye ya da düşük faizle tahvil alıp yine riski artırarak kredi vermek arasında bir seçim yapmaya zorlamıştı. Bilançolarını riskle doldurmak istemeyen bankalar ticari kredilerde de frene basmıştı.

Depremzede KOBİ'lere faizsiz destek kredisi

 

Kredi ve kart borcunda artış, 1.7 trilyon lirayı aştı

 

Nakdi krediler 8,2 trilyon TL’yi aştı

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Rıfkı koca26 Mart 2023 18:28

    Ülkeyi böyle saçma sapan karar bile olmayan ortacağ gerisinde akıl dışı uygulamalarla tarihinin en büyük krizine soktular enflansyonu patlattılar alım gücünü yok ettiler istikrarı bozarak piyasada güveni yok ettiler hala böyle kişilerin istifa kavramı dururken görevlerini sürdürmeleri !

  • E.g.26 Mart 2023 10:18

    BANKALARIN ENFLASYON ORANI ALTINDA DÜŞÜK FAİZLİ TAHVİL ALMALARI ABD DE OLDUĞU GİBİ ÜLKEMIZDE DE ÖZEL BANKALARIN İFLASLARINA NEDEN OLABİLİR KAMU BANKALARINA HAŹİNE/VARLIK FONU SERMAYE AKTARIMI YAPIP DURUYOR ÖZEL BANKALARIN BÖYLE İMKANLARI OLMADIĞINDAN HEMEN İFLAS BAYRAĞINI DİKERLER