BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemHatay'da tarihi zeytin ve zeytinyağı müzesi de ağır hasarlı----

Hatay'da tarihi zeytin ve zeytinyağı müzesi de ağır hasarlı

Hatay'da tarihi zeytin ve zeytinyağı müzesi de ağır hasarlı
12 Mart 2023 - 14:27 www.finansgundem.com

Depremde zarar gören tarihi yapılardan biri de Hatay'daki Zeytinyağı ve Zeytin Müzeleri. Restore edildikten sonra 2017'de açılan müzede taşıyıcı kolonlar çatlak halde. Müze yetkilisi İbrahim Çilingir, yeniden restorasyon için yöneticilere çağrıda bulundu

Hatay'ın Altınözü ilçesinde yılda ortalama 60 bin kişinin ziyaret ettiği Zeytin ve Zeytinyağı Müzesinin 300 yıllık binası, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerde hasar gördü.

Tokaçlı Mahallesi'ndeki 300 yıllık zeytinyağı tesisinin restore edilmesiyle 2017'de turizme kazandırılan müzenin bahçe duvarları, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde yıkıldı.

Depremlerde ana binanın taşıyıcı kolonlarında çatlak oluşurken, çatının bir kısmı da çöktü.

Müzenin içindeki geleneksel zeytinyağı üretiminde kullanılan zeytinyağı deposu ile diğer araç ve gereçler ise zarar görmedi.

Müze yetkilisi ve Maria Ana Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkan Yardımcısı İbrahim Çilingir, müze binasının Altınözü Kaymakamlığı koordinasyonunda Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Altınözü Belediyesi ve Durmuş Sıtkı Debboğlu Camisi Vakfının katkılarıyla 2017'de restore edilip, hizmete sunulduğunu belirtti.

Atla zeytin kırılması için kullanılan mengeneden, zeytinyağlarının tutulduğu kuyulara kadar zeytinin yağa yolculuğunda kullanılan tüm eski ve geleneksel aletlerin sergilendiği müzenin kent turizmine önemli katkı sağladığını dile getiren Çilingir, müzeyi yılda yaklaşık 60 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade etti.

Çilingir, şöyle dedi:

"Burası, bölgenin tek zeytin müzesiydi. Turistler geliyordu. Eski yöntemle çıkarılan zeytinlerin aletleri buraya getirildi ve öyle bir zeytin müzesi haline getirildi. Depremde ne yazık ki hasar gördü. İnşallah yetkililerle bunu en yakın zamanda restore eder ve bir daha hizmete açarız."

Tarihi Bakras Kalesi depremlerde hasar aldı

Enkazdan çıkarılan tarihi parşömen Türkiye'ye iade edildi

Tarihi caddedeki yapılara bakanlık önlemi

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)