BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiGümrük vergisinde değişiklik----

Gümrük vergisinde değişiklik

Gümrük vergisinde değişiklik
25 Haziran 2022 - 12:57 www.finansgundem.com

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, yurt içinde üretilmeyen ham madde ve ara mamullere uygulanan gümrük vergileri düşürüldü. Etil alkolde ise dökme olanlarda gümrük vergisi yüzde 25'e, ambalajlı olanlarda ise yüzde 30'a çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı sanayi ürünlerine yönelik İthalat Rejimi Kararı’nda değişiklik yapıldı.

Kararla, yurt içinde üretilmeyen ham madde ve ara mamullere uygulanan gümrük vergilerinin sanayicilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü artırmak amacıyla Avrupa Birliği (AB) ile eş zamanlı olarak düşürüldüğü belirtildi.

Etil alkolde ise, yerli üretimin desteklenmesi amacıyla dökme olanlarda gümrük vergisi yüzde 25’e, ambalajlı olanlarda ise yüzde 30’a çıkarıldı.

416 TARIM ÜRÜNÜNE DÜZENLEME

Öte yandan, Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer karar ise, “İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Çerçeve Anlaşması” kapsamında düzenlemeye gidilmesi oldu.

Anlaşma kapsamında, 12’li gümrük tarife istatistik pozisyonu bazında 416 temel tarım ürünü, 295 balıkçılık ürünü ve 96 demir-çelik ürününde gümrük vergisi düzenlemesine gidildiği belirtildi.

Asgari ücrette trafik hızlandı

 

Alman ekonomisi resesyon riskiyle karşı karşıya

 

Küresel ekonomi için en iyi gösterge: Bakır fiyatları

 

Şekere bir zam daha geliyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)