BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaŞekere bir zam daha geliyor----

Şekere bir zam daha geliyor

Şekere bir zam daha geliyor
25 Haziran 2022 - 10:57 www.finansgundem.com

Şekere zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Mart ayında şekere yüzde 31 oranında zam yapan Türk Şeker, bu ay itibarıyla yüzde 36,3 ila yüzde 66,6 oranlarında yeni bir zam daha yaptı.

Mart itibarıyla yüzde 31 oranında zam yaparak 50 kiloluk şekerin çuval fiyatını 550 TL’ye çıkaran Türk Şeker, bu şekere yüzde 36,3 oranında bir zam daha yaparak 750 TL’ye çıkardı.

Sozcu.com.tr’deki haberde yer alan ve bir Türk Şeker yetkilisine dayandırılan bilgiye göre, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza satılan şekere ise yüzde 66,6 oranında zam yapıldı.

Böylece, 390 TL’den satılan 50 kiloluk kristal şekerin fabrika satış fiyatı 650 TL’ye çıkmış oldu.

FİYATLAR BİR AYDA İKİYE KATLANMIŞTI

Şekerdeki fiyat ve tedarik sorunları, ayçiçek yağında yaşanan benzer sorunlardan da önce başlamıştı.

Maliyet artışlarından dolayı fiyatlamada yaşanan sorunlar, vatandaşı market raflarında şeker bulamaz hale getirmişti ve marketlerde kotayla şeker satılır olmuştu.

Pastane ve tatlıcı esnafı da şeker fabrikalarından istedikleri miktarda şeker tedarik edemeyip, toptancı ve marketlerden topladıkları şekerle üretim yapabilir hale gelmişti.

Bunun temelinde, özel sektörün şeker fiyatlarına ciddi zam yaparken Türkşeker’in beklenilen zammı yapmaması ve aradaki fiyat makasının oldukça açılmasının olduğu belirtiliyordu.

Gelinen noktada Türk Şeker de 2022 Mart itibarıyla yüzde 31 oranında zam yaparak 50 kilogramlık şekerin çuval fiyatını KDV dahil 550 TL’ye yükseltmişti ve imalatçılara yeniden şeker arzına başlandığını duyurmuştu.

Yapılan son zamla birlikte ise 550 TL’lik 50 kiloluk şeker 750 TL’ye yükselmiş oldu.

Marketlerde satılan bir kilo şeker fiyatı son bir yılda zaten yüzde 100’ün üzerinde zamlanmıştı.

Aylık bazda bakıldığında ise, nisanda marketlerdeki toz şekerin fiyatı 12 ile 15 TL arasında değişirken, mayısta ortalama şeker fiyatları 24 liraya, haziranda 26 liraya kadar yükselmişti.

VATANDAŞA BAYRAM ÖNCESİ ZAM KORKUSU

Türkşeker’in yaptığı zamlar, piyasayı doğrudan etkiliyor.

Şeker fiyatları, bu maddeyi ham madde olarak kullanan gıdaların fiyatları için önemli bir belirleyici. Bu nedenle Türk Şeker’in yaptığı zammın, perakende şeker fiyatlarını da etkilemesi ve vatandaşın 24-26 TL aralığında aldığı bir kilo şekerin fiyatlarının bayram öncesi yeniden zamlanması bekleniyor.

PANŞEK'ten, Türkşeker'in şeker fiyatı düzenlemesine ilişkin açıklama:

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK); "Türkşeker'in fiyat düzenlemesini sadece ticari zaruret sonucu alınmış karar olarak değil, tarımsal üretim dahil, sektördeki sürdürülebilirliği temin için alınmış bir önlem olarak değerlendiriyoruz"

Dernekten yapılan açıklamada, bir ürünün fiyatlanmasında ham madde, enerji, işçilik gibi girdi maliyetlerinin rol oynadığı ifade edilerek, Türkşeker'in, yaptığı zorunlu fiyat düzenlemesiyle, ürettiği şekerin fiyatını sınai maliyetine yaklaştırdığı anlatıldı.

Söz konusu fiyat düzenlemesinin market raf fiyatlarına yansımasının beklenmediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan bu fiyat düzenlemesi hem ticari bir zaruretti hem de önümüzdeki yıl ve yıllarda şeker sanayinin istikrarlı bir şekilde şeker üretimine devam edebilmesi açısından mecburiyetti. Sürdürülemez olan maliyet altı satış, sadece Türkşeker'in değil sektördeki tüm şeker fabrikalarının ham madde üretim ve tedarik planını olumsuz etkileme riski taşımaktaydı."

Açıklamada, uzun süredir baskılanan şeker fiyatının baskılanmaya devam edilmesi durumunda, orta vadede pancar fiyatının da baskılanması gibi bir sonucun doğabileceğine işaret edildi.

Bu durumun, şeker pancarı üreticisinin alternatif ürünlere yönelmesi gibi sektörün tümden durmasıyla sonuçlanabilecek bir süreci tetikleyebileceği aktarılan açıklamada, "Bu nedenle pancar şekeri üreticileri olarak, Türkşeker'in fiyat düzenlemesini sadece ticari zaruret sonucu alınmış karar olarak değil, tarımsal üretim dahil, sektördeki sürdürülebilirliği temin için alınmış bir önlem olarak değerlendiriyoruz." ifadesi kullanıldı.

Şeker fiyatı zirve tazeledi

 

Türk Şeker Başkanı Alkan görevden alındı

 

Kırgızistan şeker ihracatına yasak getirdi

 

15 Ekim'e kadar ithal şekere gümrük vergisi yok

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)