BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiEuro Bölgesi'nde enflasyon 10 yılın zirvesinde----

Euro Bölgesi'nde enflasyon 10 yılın zirvesinde

Euro Bölgesi'nde enflasyon 10 yılın zirvesinde
17 Eylül 2021 - 15:23 www.finansgundem.com

Euro Bölgesi'nde Ağustos ayı enflasyonu yüzde 3 olarak gerçekleşti. En büyük artış enerjide kaydedildi. ECB ise enflasyonun önümüzdeki yıl inişe geçmesini bekliyor.

Euro Bölgesi'nde enflasyon Ağustos ayında büyük artış göstererek son on yılın en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa İstatistik Dairesi Eurostat'ın verilerine göre tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında artış gösterdi. Böylece 2011 yılı Kasım ayından bu yana kaydedilen en yüksek enflasyon oranına ulaşılmış oldu.

Temmuz ayında enflasyon yüzde 2,2 olarak açıklanmıştı. Ağustos ayında fiyatlarda en büyük artışın yüzde 15,4 ile enerjide kaydedildiği bildirildi. Fiyat artışı sanayi mallarında yüzde 2,6, gıda ile yiyecek-içecek, alkol ve tütün mamullerini de içeren grupta yüzde 2, hizmet sektöründe ise yüzde 1,1 olarak gerçekleşti.

Enerji ve gıda maddelerinin dahil olmadığı çekirdek enflasyonda da belirgin artış kaydedildi. Çekirdek enflasyon yüzde 0,7'den yüzde 1,6'ya yükseldi. Pek çok iktisatçı, daha az dalgalanma gösterdiği için çekirdek enflasyonu fiyat artışlarında daha güvenilir bir ölçüt olarak kabul ediyor.

En düşük enflasyon Malta'da

Euro Bölgesi içinde en düşük enflasyon yüzde 0,4 ile Malta, yüzde 1,2 ile Yunanistan ve yüzde 1,3 ile Portekiz'de kaydedildi. Fiyat artışlarının en yüksek olduğu ülkeler ise yüzde 5 ile Estonya ve Litvanya oldu. Almanya'da enflasyon oranı yüzde 3,4 olarak gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) orta vadede Euro Bölgesi'nde yüzde 2'lik enflasyon hedefliyor. Ancak enflasyondaki artışı geçici bir gelişme olarak gören AMB'nin müdahalede bulunması beklenmiyor. Sonbaharda artan enflasyonun önümüzdeki yıl inişe geçeceğini tahmin eden AMB, 2022 için yüzde 1,7, 2023 için yüzde 1,5'lik enflasyon öngörüyor.

ECB'den büyüme yorumu

Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Fed'den bu ay faiz artırım sinyali görülebilir

'İngiltere MB spekülasyonlara karşı açıklama yapmalı'

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)