BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaDolarda yükseliş, pandemide sanayi: Manşette öne çıkanlar----

Dolarda yükseliş, pandemide sanayi: Manşette öne çıkanlar

Dolarda yükseliş, pandemide sanayi: Manşette öne çıkanlar
29 Mayıs 2021 - 18:16 www.finansgundem.com

Dolar/TL'de tüm zamanların en yüksek seviyesinin görülmesi ile zor ve hareketli bir haftayı geride bırakan piyasalarda yurtiçi ve yurtdışı gündemde öne çıkanlar neler oldu?

Geçen hafta yurtiçinde dikkatler Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadaydı. Dolar/TL 'de tüm zamanların en yüksek seviyesi görüldü. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması'nın 2020 yılı sonuçlarında görülen değişimler ile S&P Türkiye not değerlendirmesi beklentileri de öne çıktı.

Yurtdışı gündemde de, ABD Başkanı Biden'ın 6 trilyon dolarlık bütçe teklifi piyasalar tarafından izlenirken, Çin Merkez Bankası'nın günlük offshore kur düzeltmelerindeki kısıtlamaları uygulamayacağına dair işaretler vermesi de önemli başlıklar arasında yer aldı.

Geçen hafta piyasalar ve yatırımcılar yurtiçi ve yurtdışında neleri izledi ve fiyatladı? Manşette öne çıkanlar şu şekilde:

DOLAR REKORA DOYMADI

Küresel piyasalarda yankı uyandıran ABD Başkanı Joe Biden'ın 6 trilyon dolarlık bütçe teklifi dolar/TL fiyatlamaları üzerinde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin gelmesinin ardından 8,5439'a kadar yükselen dolar/TL kuru cuma günü 8,6093 seviyesini görerek tüm zamanların zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randıyla birlikte negatif ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Bu hafta en çok dolar yatırımcısı kazandı

S&P, TÜRKİYE’Yİ PAS GEÇTİ

S&P'den yapılan açıklamada, takvimde hakkında değerlendirilmede bulunulması için 28 Mayıs tarihi verilen Türkiye, Bulgaristan ve İrlanda için güncelleme gerçekleştirilmediği bildirildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yıllık takvimlerinden ülkelerin kredi notu ve not görünümleri için tarih vermesi, kesin olarak güncelleme yapılacağı anlamına gelmiyor.

S&P, hâlihazırda Türkiye'nin Döviz cinsinden kredi notunu "B+", yerel para birimi cinsinden kredi notunu "BB-" ve kredi notu görünümünü ise "durağan" olarak değerlendiriyor.

S&P'nin takviminde, Türkiye için bir sonraki değerlendirme tarihi 22 Ekim olarak yer alıyor.

Standard & Poor's, Türkiye için güncelleme yapmadı

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 500 SANAYİ ŞİRKETİ

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında TÜPRAŞ ilk sırayı korurken, araştırmanın sonuçları salgın yılındaki ekonomik aktiviteye ilişkin detayları da ortaya koydu.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından açıklanan araştırmanın temel bulguları arasında sanayi kuruluşlarının kârlarındaki artış eğiliminin devam etmesi ve 2020'de yaratılan kredi büyümesinden sanayi kuruluşlarının daha az fayda sağlaması öne çıktı.

Son dönemde finansal piyasalarda önde gelen konulardan biri olan halka arz furyasının ise İSO 500 şirketleri arasında önceki yıllara kıyasla etkili olmadığına yönelik görüşler de 2020 yılı araştırmasında öne çıkan konulardan biri oldu.

İSO 500’de karışık denklem

HAZİNE BAKANI ELVAN’DAN, TBB GENEL KURULU’NDA ÖNEMLİ MESAJLAR

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu'na katıldı. Elvan kuruldaki konuşmasında verilerin ilk çeyrek için yüzde 6 büyümeye işaret ettiğini belirtti. Şimdiye kadar merkezi bütçeden 79 milyar TL'lik pandemi desteği verildiğini ifade eden Elvan, yılsonunda bu tutarın 109 milyar TL olarak öngörüldüğünü söyledi.

Elvan: Yabancı yatırımcı için bankalardan 3 konuda destek istiyorum

18 YAŞ ALTINA BES

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 18 yaş altı vatandaşların kapsama alınmasına imkan tanınacak yasa yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasa kapsamında ilave olarak istihdam edilen sigortalılar için ödenmesi gereken sigorta primleri, 30 Haziran 2022'ye kadar kullanılan kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşülebilecek. Bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Sağlanan kredi faiz veya kar payı desteği, destek kapsamına giren sigortalılar için 12 ay süreyle uygulanacak. Bu madde kapsamına giren iş yerleri ilave olarak işe aldığı en fazla 5 sigortalı için bu destekten yararlanacak.

18 yaş altına BES imkanı sağlayan teklif kabul edildi

BİDEN’IN 6 TRİLYON DOLARLIK BÜTÇE TEKLİFİ

ABD Başkanı Joe Biden'ın 2022 mali yılına yönelik 6 trilyon dolarlık ilk kapsamlı bütçe teklifinde altyapı, sağlık ve eğitim gibi harcamalara yönelik finansmanın artırılması planlanıyor.

Beyaz Saray, 1 Ekim'de başlayacak 2022 mali yılına yönelik hükümet harcamalarını içeren ilk kapsamlı bütçe teklifini ABD Kongresi'ne sundu.

Buna göre, Biden'ın bütçe teklifi, altyapı, sağlık ve eğitim gibi alanlara yönelik harcamalarda artış öngörüyor.

ABD Başkanı Biden'dan 6 trilyon dolarlık bütçe teklifi

ÇİN YUANI

Çin Merkez Bankası’nın günlük offshore kur düzeltmelerindeki kısıtlamaları uygulamayacağına dair işaretler vermesiyle kurdaki yükseliş bu hafta hızlandı. Bu da analist ve kur yatırımcılarının kurun güçleneceği beklentisiyle daha fazla yatırım yapmasına neden oldu.

Yuan, Bloomberg’in derlediği en fazla işlem gördüğü benzerlerini karşısında 2016 yılından bu yana en yüksek seviyede. Dolar/yuan kuru yüzde 0,2 yükselerek 6,3795 seviyesine kadar tırmanarak dolar karşısında son üç yılın zirvesinde işlem görüyor.

Çin bankalarından yuan müdahalesi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)