BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisDeutsche Bank skandalı bastırmaya çalışıyor----

Deutsche Bank skandalı bastırmaya çalışıyor

Deutsche Bank skandalı bastırmaya çalışıyor
28 Haziran 2021 - 15:24 www.finansgundem.com

Deutsche Bank riskli türev araçları satarak yanlış yönlendirdiği İspanyol şarap üreticisine 10 milyon euro telafi ödemesi yapmayı kabul etti.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Deutsche Bank Avrupa’nın en büyük şarap ihracatçısına yabancı para birimleri türev araçlarını, yanlış yönlendirerek satmasının ardından 10 milyon euronun üzerinde ödeme yaptı. Kredi kurumunda iki üst düzey yöneticinin işten çıkarılmasına neden olan iç soruşturma devam ediyor. Geçtiğimiz yılın son dönemlerinde Deutsche şarap üreticisiyle anlaşma sağlanabilmesi için bir delege ekibi gönderdi.

Ekip J García-Carrión’un (JGC) altı yıl süreyle yanlış yatırımlara yönlendirilmesi nedeniyle yaşadığı nakit kayıplarını telafi etmeyi hedefliyordu. Anlaşmanın bir parçası olarak banka aynı zamanda yatırım bankacılığı çalışanlarının davranışları için de özür diledi. Deutsche’nin mağdur ettiği şirketle anlaşmaya varma kararı Goldman Sachs ve BNP Paribas için de baskı oluşturacak.

Zira bu iki banka da JGC tarafından benzer nedenlerle suçlanıyor. JGC konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. Karar Deutsche Bank’ta devam eden ve Project Teal adıyla bilinen iç soruşturma sürecinde alındı. Soruşturma müşterilerin kendilerine anlamadıkları karmaşık türev araçlarının satıldığı yönündeki şikayetlerinin ardından başlatıldı.

Eksik bilgi verilerek satılan türev araçları ise potansiyel olarak şirketleri riskli kredilerden korumak için tasarlanmış olan Avrupa Birliği kurallarına aykırı. Financial Times’ın bu ay yaptığı habere göre üst düzey yöneticiler Louise Kitchen ve Jonathan Tinker’ın işten ayrılmasının da skandalla bağlantısı bulunuyor. İki yatırım bankacısı sorun yaratan aktivitelerin operasyonundan sorumluydu.

Alman kredi kurumu diğer şikayetçi şirketlerle de gizli olarak anlaştı ve konunun mahkemeye taşınmasına engel oldu. finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre Deutsche Bank suçlamalarla ilgili soruşturmayı ocak ayında başlattığında, Banka potansiyel hatanın “sınırlı sayıda müşteriyi etkilediğini” söylemişti.

Ancak Deutsche’nin ekibi tarafından geleneksel döviz kuru sigortasına karşılık daha ucuz bir yol olduğu savunularak satılan foreks swapları giderek artan kayıplara neden oldu. Bunun ardından bankanın bazı müşterileri finansal zorluklar yaşadı. JGC aynı zamanda Fransa’nın dev bankası BNP’nin uygun olmayan bir şekilde milyarlarca euro değerinde para birimi işlemi gerçekleştirdiğini ve bunun sonucunda on milyonlarca kayıp yaşandığını söyledi.

Bu ay JGC’de yapılan bir iç soruşturmada BNP’nin beş yıllık süre içinde şirketle 8,400 döviz işlemi gerçekleştirdiği ve bunun sonucunda 75 milyon euro nakit kaybı yaşandığı ortaya çıktı. Jumilla merkezli 130 yıllık şarap üreticisi ise Fransa bankasının zararları telafi etmeyi reddetmesi üzerine hukuki yollara başvurmayı planlıyor.

BNP’den yapılan açıklamada, düzenlemelerden doğan tüm yükümlülüklere uyumlu hareket edildiği söylendi. Tüm bunlarla birlikte JGC doviz türevlerinin satışı nedeniyle yaşanan 6,2 milyon dolarlık zararını tazmin edebilmek için Goldman Sachs’a da dava açtı. Goldman satılan ürünlerin uluslararası bir şirket için karmalık olmadığını ve risklerin açıklandığını söyledi.

İspanyol şirketi ise zarar ettiren yatırım işlemlerinin eski üst düzey yöneticilerinden biri aracılığıyla gerçekleştirildiğini açıkladı. Yönetici için de anlaşmaları gizlilik içinde yaptığı ve belgeleri değiştirerek ve denetimcileri yanlış yönlendirerek kasten sakladığı için dava açıldı.

Fed, mortgage tahvillerini azaltmayı tartışıyor

 

Bankaların dijital servisleri pek çok ülkeye kıyasla çok ileride

 

Akbank Unichallenge+ gençleri bir kez daha “dijital” ile buluşturdu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)