BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiDeutsche Bank: İngiltere’de çift dipli resesyon kaçınılmaz----

Deutsche Bank: İngiltere’de çift dipli resesyon kaçınılmaz

Deutsche Bank: İngiltere’de çift dipli resesyon kaçınılmaz
06 Ocak 2021 - 18:03 www.finansgundem.com

Brexit anlaşması, Ortak Pazar öncesi gerçekleşen stokçuluk ve üçüncü karantina önlemlerinin açıklanması Deutsche Bank’a göre İngiltere’yi 1970’lerden sonra ilk kez çift dipli resesyona götürecek

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Deutsche Bank analistleri, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ülkede üçüncü kez sert kısıtlamalar ilan etmesinin sonrasında İngiltere'nin çift dipli bir durgunluğa kesin gözüyle baktıklarını açıkladılar.

Financial News’in haberine göre, Deutsche Bank Ekonomisti Sanjay Raja'nın müşterileriyle paylaştığı notta, Brexit'ten kaynaklanan ticari bozulmayla birlikte yaşanan yeni sert kısıtlamaların "artık çift dipli bir durgunluk kaçınılmaz göründüğü" anlamına geldiği kaydetti.

Deutsche, sonbahardaki korona virüs kısıtlamalarının sıkılaştırılaması sonrasında İngiltere gayrisafi yurtiçi hasılasının 2020'nin üçüncü çeyreğinden dördüncü çeyreğine kadar %1 düştüğünü hatırlattı.

Müşteri notunda, "Bu noktadan sonra İngiltere'nin yılın başında resmen çift dipli bir resesyona girmesini bekliyoruz." ifadesi yer alıyor.

Banka, 2021'in ilk çeyreğinde İngiltere’nin %1,4 oranında daralacağını öngörüyor. Ancak notta, 2021 yılında Kovid-19 aşılarının daha geniş bir şekilde kullanıma sunulması sonrasında kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte bir sıçrama olacağını belirtiyor.

Deutsche Bank müşteri notunda, “Bu durum İngiltere GSYİH’da 2020’deki %10,3 oranında düşüşün ardından %4,5 oranında bir büyümeyi gösteriyor” denildi.

Banka GSYİH'ya ağırlıklı etki yaratacak üç faktör belirledi. Bu üç madde Brexit, Brexit’in sebep olduğu stokçuluktan kaynaklanan etkiler ve İngiltere'de en az Mart ayına kadar kaldırılmaması beklenen üçüncü karantina da dalgası olarak belirtildi.

Deutsche notunda, “En son Brexit etkileri değerlendirmelerimize göre Kanada tarzı zayıf anlaşmalar benzeri tarife harici bariyerler İngiltere’nin GSYİH’sının 0,6 yüzdelik dilim kesilmesine neden olacak” ifadelerine yer verildi.

Deutsche, Brexit'ten 31 Ocak 2020'deki geçiş tarihi öncesinde net satın almalar nedeniyle, ilk çeyrekte GSYİH'ya %2'nin üzerinde bir yük oluşturmasını beklediklerini açıkladı. Banka, Johnson hükümetinin 4 Ocak'ta uyguladığı daha sıkı karantina kısıtlamalarının bu ay GSYİh'da düşüşe yol açacağını söyledi.

Bu üç faktörü de hesaba katan banka, 2021'in ilk çeyreğinde GSYİh’da %1,4'lük bir düşüş beklediğini ve bunun da İngiltere'de 1970'lerden bu yana ilk kez çift dipli durgunluğa yol açacağını belirtti.

Londra finans pastasını AB’ye kaptırdı

 

İngiltere’nin dünyadaki yeni rolü ne olacak?

 

İtalya’nın yeni problemi Unicredit’in kredileri

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)