BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkÇin’in halka arz yasağından küresel bankalar tedirgin----

Çin’in halka arz yasağından küresel bankalar tedirgin

Çin’in halka arz yasağından küresel bankalar tedirgin
25 Ocak 2022 - 10:53 www.finansgundem.com

Küresel bankalar Çin hükümetinin şirketlerin yurt dışında halka arzını yasaklama planına karşı çıkıyor.


Küresel bankalar, Çinli yetkililerin yurt dışında halka arzlar için daha sıkı kurallar getirme planına dair endişeli. Yetkililer, yeni taslak metnin ‘muğlak’ olduğunu ve Pekin’in düzenlemelerinin sınır ötesine geçeceği anlamına geldiğini ifade ediyor.

Hong Kong’taki finansal şirketlerden oluşan en büyük lobi grubu, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’na gönderdiği bir mektupta, önergenin maliyetleri artıracağını ve anlaşmaların ‘önüne taş koyacağını’ bildirdi. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, mektupta düzenlemede daha fazla netlik olması ve ihlallerin ne olduğunun açıkça belirtilmesi gerektiği ifade edildi.

Çin Aralık ayında teknoloji şirketlerinin yurt dışında halka arz olmak için uzun zamandır kullandığı bir yasal boşluğu kapatarak şirketlerin yurt dışında halka arz olmasını yasaklamayı planladığını duyurmuştu. Blomberg'in haberine göre bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı gibi alanlarda arayışta olan Wall Street bankaları ve Avrupalı rakipleri için endişeye neden oluyor.

Alibaba ve Tencent gibi yüzlerce Çinli şirket son yirmi yılda yurtdışı Borsalarda kote oldu. Yatırım bankaları, 2014’ten beri bu tür anlaşmalardan 6 milyar dolar elde etti.

Çin ABD ile ticaret hedefine ulaşamadı

 

“Çin ekonomisinin faiz indiriminden daha fazlasına ihtiyacı var”

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)