BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBankalar sicil affı için istekli!----

Bankalar sicil affı için istekli!

Bankalar sicil affı için istekli!
06 Ocak 2017 - 08:42 www.finansgundem.com

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuoyunda merakla beklenen sicil affının uygulamasına ilişkin en önemli tartışmaya yanıt verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, düzenlemenin borcunu ödeyen ya da yapılandıranlara doğrudan af getirmediği, sadece af yolunu açtığı değerlendirmeleri için, “Bankalarımız uygulamakta arzulu, istekli, kolaylaştırıcı şekilde uygulanacağına inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Ağbal, sicil affı düzenlemesini de içeren torba tasarının Meclis Genel Kurulu’nda önceki akşamki görüşmelerinde “Bu konuda gereken hukuki düzenlemenin çerçevesini oluşturmuş oluyoruz. Vatandaşlarımız da burada belirlenmiş olan kural ve kaidelere uymaları halinde bu düzenlemelerden yararlanacaklar. Hep beraber bu uygulamayı takip edeceğiz” dedi.

Hürriyet'in haberine göre, uluslararası normlara, kaidelere, bankacılık sisteminin genel prensiplerine, risk esaslı bankacılık yöntemlerine de mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ağbal, şöyle konuştu: “Bu düzenleme yapılırken bankalarımız son derece olumlu, son derece yapıcı, hayata geçirilmesi halinde uygulamak konusunda istekli olduklarını ifade etmişlerdir. Bu konuda bankalarımızla, Türkiye Bankalar Birliğiyle birlikte bu düzenleme konusunda ortak bir çalışma yapıldı.”

Öte yandan düzenlemenin mimarı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın rakamlarına göre, 12 Aralık 2016 itibariyle halen ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim itibariyle kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından yararlanabilecek. Aynı şekilde 31 Ekim 2016 itibariyle tüketici kredileri ve diğer kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi ve yine ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi de kapsama girecek.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)