BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBalıkçılar denize açıldı----

Balıkçılar denize açıldı

Balıkçılar denize açıldı
01 Eylül 2015 - 01:21 www.finansgundem.com

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle birlikte balıkçılar 'Vira Bismillah' deyip denize açıldı

İstanbullu balıkçılar, yeni balık avı sezonunun başlamasıyla "Vira Bismillah" diyerek denize açıldı.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği, yeni balık av sezonunu Sarıyer Kireçburnu'nda düzenlediği etkinlikle kutladı.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, yılın ilk ağlarını denize atacaklarını belirterek, bütün balıkçılara bol ve bereketli bir av sezonu dileğinde bulundu. 

"İyi bir hamsicilik olacak"

Sagun, yeni av sezonunun verimli olacağı kanaatinde olduğunu ifade ederek, "Görünen şu ki iyi bir hamsicilik olacak. Dikkat edin balıkçılık demiyorum, hamsicilik diyorum. Hamsi, bizim için farklı bir şeydir. Hamsinin yanında palamutunda bereketli olacağı kanısındayız." diye konuştu.

Balıkçılık sektöründe Avrupa'da üçüncü büyük üretici olduklarını ve bundan dolayı gurur duyduklarını ifade eden Sagun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hep beraber daha büyük yerlere gelmek için gayret ediyoruz. Keza ihracatta da öyle. 2009'da 2023 yılı için Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) hedeflediği 500 milyar dolarda TİM'in bizim birliğimize ayırdığı pay, 2 buçuk milyar dolardı. Bu yıl itibariyle bu rakamları birlik bazında yakalamış bulunuyoruz. Hedefimizi revize ettik 2023'teki hedefimizi 3 milyar dolar olarak belirledik. Birlik bünyemizde bulunan su ürünleri ihracatı 2013 yılında 563 milyon dolardı. 2014 yılında yüzde 23'lük artışla 692 milyon dolar oldu. 2015 yılının geçtiğimiz 7 ayına baktığımızda rakamımız 395 milyon dolar. Bu demek oluyor ki bu yılda aynı büyüme hızını yakalayacağız."

Avrupa'nın en iyi su ürünleri fuarlarından Brüksel Su Ürünleri Fuarı'nda Türkiye olarak fuara damga vurduklarını belirten Sagun, hedeflerinin 2016'da ABD'deki Boston Su Ürünleri Fuarı'nda Türkiye'yi tanıtmak olduğunu söyledi.

Sagun, gelecek yıl ilk kez İstanbul'da Su Ürünleri ve Teknoloji Fuarı gerçekleştireceklerini ifade etti.

İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül ise İstanbul'un su ürünleri üretimi yönünden Türkiye'nin en önemli ili olduğunu belirtti.

Balık sürülerinin yılda iki kere geçiş güzergahı olan İstanbul Boğazı'nın avlanmak için ideal bir yer olduğunu belirten Aygül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TÜİK 2014 rakamlarına göre toplam üretilen 302 bin ton su ürünlerinini yüzde 15'i olan 46 bin tonu İstanbul'da üretilmiştir. İlimizin 434 kilometre kıyı uzunluğu bulunmaktadır. Denizlerimizi sürekli denetleyerek, yasak dönemlerde aşırı avlanmanın önüne geçmek istiyoruz. Bu amaçla ciddi çalışmalar yapmaktayız. İstanbul'da sektörde çok sayıda emek harcayan insan var. 2015 yılında 1947 adet balıkçı teknemiz bulunmaktadır. 12 bin 812 ticari amaçlı, 38 bin amatör su ürünleri işi yapan balıkçımız bulunmaktadır. İstanbul'da son 4 yılda üretim 26,7 bin tondan 46, 4 bin tona ulaşıp yüzde 80'lik bir gelişme sağlanmıştır. İstanbul'da 30 balıkçı barınağı, 16 balıkçı barınma yeri, 2 balıkçı çekek yeri bulunmaktadır. Şuanda 49 su ürünleri kooperatifi, 30 su ürünleri işleme tesisi bulunmaktadır."

Aygül son olarak yeni av sezonunun hayırlı olması ve kazasız geçmesi temennisinde bulundu.

İstanbul Vali Yardımcısı Osman Günaydın da 2023 hedefleri çerçevesinde su ürünleri ihracatından 3 milyar dolarlık bir hedef konulmuş olmasından memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Su ürünlerin sektöründe emek harcayan herkesin yeni sezonlarını canı gönülden kutluyoruz, hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Sarıyer Kireçburnu ve Rumelifeneri açıklarında yılın ilk avında ağlara sardalya ve istavrit takıldı

Kumkapı, Sarıyer, Rumelifeneri ve Poyraz gibi balıkçı barınaklarından akşam saatlerinde denize açılan balıkçılar, av yasağının kalktığı gece yarısından sonra Marmara Denizi'nde avlanacak.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de Rumelifeneri'nden balıkçılarla birlikte denize açıldı. 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)