BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemZenginlere ek vergi çağrısı----

Zenginlere ek vergi çağrısı

Zenginlere ek vergi çağrısı
23 Mayıs 2022 - 13:29 www.finansgundem.com

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, korona pandemisi döneminde dünyanın en zengin kesiminin servetinin yüzde 42 oranında arttığına işaret ederek harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Pazartesi günü İsviçre'nin Davos kentinde başlayan Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) "Küresel krizlerin kazananları" başlıklı bir rapor sunan Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, artan eşitsizlik nedeniyle zenginlere yönelik vergilerin artırılmasını talep etti.

Oxfam, korona pandemisi döneminde dünyanın en zengin kesiminin servetinin yüzde 42 oranında arttığına ve 250 milyon insanın bu yıl aşırı yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek harekete geçilmesi çağrısı yaptı.Oxfam Almanya şubesinin sosyal eşitsizlikler birimi raportörü Manuel Schmitt, "Dünyada milyonlarca insan öğünlerini eksiltiyor, kaloriferleri kapatıyor, faturalarını ödeyemiyor haldeyken, 'hayatta kalmak için ne yapacağım' diye düşünürken şirketler ve arkalarındaki milyarderlerin rekor kârlara imza atması kabul edilemez" diye konuştu.

Hükümetlerin bu duruma karşı acilen harekete geçmesi, süperzenginler ve şirketlere yükümlülükler getirmesi çağrısı yapan Schmitt, Almanya'da da servet vergisinin yeniden yürürlüğe sokulmasını talep etti. Devletler arasındaki eşitsizliğin de arttığına ve düşük gelirli ülkelerin yarısından fazlasının yakında borçlarını ödeyemeyecek duruma düşebileceğine dikkat çeken Schmitt, "Şu an düşük gelirli ülkeler borç yükü altında boğuluyor ve dünya çapında eşitsizlik ve yoksulluk patlıyor" dedi.

Milyarderlerin sayısı 2 bin 668'e yükseldi

Raporda korona pandemisi ile enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın, yoksulluk ve sosyal eşitsizliği son dönemde daha da artırdığına işaret edildi. Milyarderlerin sayısının 2020'den bu yana 570 kişi artarak 2 bin 668'e yükseldiği, bu kesimin toplam servetinin 12 trilyon 700 milyar dolarla dünya ekonomik hasılasının yüzde 13,9'una denk geldiği belirtildi. Sadece ilaç şirketlerinin, pandemi döneminde ürettikleri aşılarla saniyede 1000 dolar kazanç sağladığı ve satış fiyatı olarak hükümetlerden üretim maliyetinin 24 katı para istedikleri de kaydedildi.

Raporda, dünyada 260 milyon insanın, artan eşitsizlik ve gıda fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Gıda fiyatlarında Mart ayında, BM'nin kayıtları tutmaya başladığı 1990 yılından bu yana en büyük artışlar kaydedilmişti.

Davos'ta bu yıl siyaset, ekonomi ve sivil toplumdan yaklaşık 2 bin 500 katılımcıyla başlayan toplantıda uluslararası sorunlara çözüm yolları tartışılacak.

Maliye Bakanı Sunak en zenginler listesinde

 

En çok kazandıran sektör teknoloji, sahipleri ise en zenginler

 

"Zenginlerin yurt dışında en az 200 milyarı var"

 

En zengin 10 Türk belli oldu

 

En zenginler kulübüne bir isim daha katıldı

 

Zengin vergisi yeniden gündemde

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)