BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiYalova'nın gemi ve yat ihracatı yüzde 53 arttı----

Yalova'nın gemi ve yat ihracatı yüzde 53 arttı

Yalova'nın gemi ve yat ihracatı yüzde 53 arttı
17 Ekim 2021 - 13:29 www.finansgundem.com

Türkiye'nin gemi ve yat sektörüne katkı sağlayan Yalova'nın bu sektördeki 9 aylık ihracatı 378 milyon 582 bin dolara ulaştı.

Türkiye'nin gemi ve yat sektörünün 9 aylık ihracatının yaklaşık yüzde 40'ı Yalova'dan gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi kayıtlarına göre, Türkiye'nin Ocak-Eylül döneminde gemi ve yat sektörü ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 7,1'lik artışla 921 milyon 859 bin dolardan 987 milyon 213 bin dolara ulaştı.

İSTANBUL'UN PAYI YÜZDE 49'UN ÜSTÜNDE

Sektör dış satımının yarısını karşılayan İstanbul'un 2020'nin 9 ayında 600 milyon 261 bin doları gören ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 19,1'lik düşüşle 485 milyon 865 bin dolara geriledi. İstanbul, Türkiye'nin toplam gemi ve yat ihracatından yüzde 49,21 pay aldı.

İstanbul'u sektörel anlamda yakından takip eden Yalova'nın Ocak-Eylül dönemi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 53,5 artışla 246 milyon 675 bin dolardan 378 milyon 582 bin dolara çıktı. Yalova'nın, sektörün toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 38,34 olarak gerçekleşti.

EN FAZLA İHRACAT NORVEÇ'E YAPILDI

Sektör, Ocak-Eylül döneminde en fazla ihracatı İskandinav ülkelerinden Norveç'e gerçekleştirdi. Norveç'e 9 aylık dönemde yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52,1'lik yükselişle 213 milyon 989 bin dolardan 325 milyon 460 bin dolara çıktı. Bu ülkeyi, yüzde 20'lik artış ve 79 milyon 324 bin dolarla Malta, yüzde 706'lık artış ve 56 milyon 889 bin dolarla Fransa takip etti.

Yalova Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi Ticaret ve Anonim Şirketi Müdürü Ayhan Kayatürk, korona virüs nedeniyle geçen yıl uluslararası dolaşımda kısıtlamalar olduğunu hatırlattı.

Tersanelerde de salgınla ilgili sıkı tedbir aldıklarını ve bu nedenle üretim hızının biraz yavaşladığını aktaran Kayatürk, konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

Türkiye geneli gemi ve yat ihracatı 1 milyar 375 milyon dolar gibi bir rakamla başarılı bir şekilde tamamlanmıştı. Bu yıl hem uluslararası dolaşım sorunu azaldı hem de biz Kovid-19 tedbirlerine rağmen çalışma hızımızı korumayı öğrendik, tecrübe kazandık. Dolayısıyla bu sene çok daha fazla üretiyoruz. İlk 9 ayda yüksek oranda bir artış sağladık. Yıl sonu itibarıyla da geçen seneki toplam ihracat rakamımızı geçebileceğimizi öngörüyoruz. Buradan özellikle sağlık ekiplerimizin, mobil aşı ekiplerimizin gelip tersanelerimizde yerinde hizmet vermesi bütün işçilerimizi üretim hızını düşürmeden aşılamaları çok faydalı oldu.

Kayatürk, yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre Yalova'nın gemi ve yat ihracatında çok büyük bir yükselme görüldüğünü belirterek, "Türkiye gemi-yat ihracatının yaklaşık yüzde 40'ını Yalova'nın üretip ihraç ettiğini görüyoruz. Bizim gemi üretip ihraç ettiğimiz ülkeler, dünyanın denizcilik anlamında önde gelen ülkeleri. Genelde Kuzey Avrupa ülkeleri. Bunların da başında Norveç geliyor. Tersanelerimiz yakın dönemde Kuzey Avrupa ülkelerine ilave olarak Rusya'dan da sipariş almaya, Rusya için de gemiler inşa etmeye başladı." ifadelerini kullandı.

Pul biber ihracatı yüzde 6 milyon doları aştı

Yaş meyve ve sebze ihracatında zirve Rusya'nın

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)