BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürkiye, karasal rüzgar kapasitesinde Avrupa üçüncüsü----

Türkiye, karasal rüzgar kapasitesinde Avrupa üçüncüsü

Türkiye, karasal rüzgar kapasitesinde Avrupa üçüncüsü
01 Mart 2022 - 11:51 www.finansgundem.com

Türkiye, karasal rüzgar kapasitesini 2021'de 10 bin 750 megavata taşıdı, Avrupa sıralamasında 2 basamak yükselişle 3. oldu.

Türkiye, geçen yıl sonunda ulaştığı 10 bin 750 megavat karasal rüzgar kapasitesiyle önceki yıla göre 2 basamak yükselerek, Avrupa'da kurulu güç sıralamasında da 3. sıraya yerleşti.

AA'nın WindEurope raporlarından derlediği bilgilere göre 2021'de Avrupa'da 14 bin 50 megavat karasal rüzgar enerjisi gücü, sisteme bağlandı. Böylelikle, 2021 sonunda Avrupa'da 207 bin 380 megavat karasal rüzgar enerjisi gücüne ulaşıldı. Deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi kapasitesi ise 28 bin megavatı aştı.

Bu dönemde karasal rüzgar enerjisi gücünde en çok kurulumu 2 bin 104 megavatla İsveç gerçekleştirdi. İsveç'i 1925 megavatla Almanya takip etti.

Türkiye'nin ardından Fransa ve Rusya geliyor

Geçen yıl 1400 megavat kurulu gücü, sistemine dahil ederek 2016'daki rüzgar enerjisi kurulum rekorunu kıran Türkiye ise Avrupa'da yeni kurulumlar listesinde 3. sırada yer aldı. Türkiye'yi 1192 megavatla Fransa, 1139 megavatla Rusya takip etti.

Türkiye'nin 2021'de rüzgar enerjisinden ürettiği elektrik, toplam elektrik üretiminin ortalama yüzde 10'unu karşıladı. Ayrıca, rapora göre Türkiye, dünyanın en yüksek kapasiteli karasal rüzgar türbinlerinin kullanıldığı ülkelerden biri oldu.

WindEurope'a göre ülkede 2022-2026 yıllarında en az 6 bin megavat karasal rüzgar enerjisi kurulu gücünün sisteme dahil edileceği tahmin ediliyor.

'Türkiye ilginç ve büyüyen bir pazar'

WindEurope Üst Yöneticisi Giles Dickson, Türkiye'nin rüzgar enerjisi sektörünün gelişmesine yönelik hukuksal düzenleme ve çerçevesini yıllar içinde dikkatle çizdiğini söyleyerek, "Türkiye'nin karasal rüzgar enerjisi çalışmalarını oldukça başarılı buluyoruz. Türkiye ilginç ve büyüyen bir pazar olmaya devam edecek. Ülkenin ulaştığı kapasitenin hepsi karasal, deniz üstü santrallerinde de aynı başarıyı göstereceğini düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

Elektrik üretiminde temiz enerji ön plana çıktı

Cemal Güzelci: Temiz enerjide alacağımız çok yol var

Petrol şirketleri neden yeşil enerjiye yatırım yapmıyor?

İnşaatlara 'yenilenebilir enerji' şartı geliyor

Yenilenebilir enerji kaynakları yönetmeliğinde değişiklik

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)