BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaTAV Havalimanları karını yüzde 55 artırdı----

TAV Havalimanları karını yüzde 55 artırdı

TAV Havalimanları karını yüzde 55 artırdı
27 Temmuz 2018 - 10:29 www.finansgundem.com

TAV Havalimanları 2018'in ilk yarısında net karını yüzde 55 artırarak 93 milyon avroya yükseltti

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları'nın 2018'in ilk yarısında hizmet verdiği yolcu sayısı, önceki yıla göre yüzde 31 artarak 67 milyona ulaştı. Şirket aynı dönemde net karını yüzde 55 artırarak 93 milyon avroya yükseltti.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener Sektörünüzde lider olabilmeniz için,yatırımda,finansal kabiliyetleriniz de,havalimanı işletmesinde,mühendislikte, tasarımda da lider olmalısınız. Duty-free, yiyecek-içecek,yer hizmetleri, teknoloji şirketleri gibi havalimanı servis şirketleriniz de de lider olmalısınız.İstihdam yaratmada,yetenekli insanları kadronuzda tutmada da lider olmalısınız.Bizim bunu becerdiğimize inanıyorum" dedi.

 "NET KARIMIZ YÜZDE 55 ARTARAK 93 MİLYON AVRO OLDU''

Şu anda 15 havalimanı yatırımını yapıp işlettiklerini söyleyen Şener şu değerlendirmelerde bulundu;

"Servis şirketlerimizle de, bizim işletmediğimiz 63 havalimanında hizmet veriyoruz. Yani dünyada toplam 20 ülkede 78 havalimanında bulunan bir markayız.Lider olduğumuz her konuda başarılı bir yıl geçiriyoruz. Gelirlerimizin yaklaşık yüzde 15'ini yurt dışındaki havalimanlarımızdan elde ediyoruz. 2018 yılının ilk yarısında çoğu havalimanımız hizmet verilen dış hat yolcu sayısında tarihi zirvelere ulaşarak rekorlar kırdı. Mayıs 2018 de Antalya Havalimanının da portföyümüze eklenmesiyle birlikte hizmet verdiğimiz yolcu sayısı ilk altı ayda yüzde 31 arttı. Antalya hariç organik yolcu büyümesi ise ilk altı ayda yüzde 16 oldu.Tarihi zirvelerine ulaşan yolcu rakamlarımızı ilk altı ay itibarıyla rekor finansal sonuçlara yansıtmayı başardık. Ciromuz yüzde 8 artarak 550 milyon avroya; FAVÖK yüzde 25 artarak 254 milyon avroya ulaştı. Bu dönemde net karımız yüzde 55 artarak 93 milyon avro oldu.

"YIL SONU İTİBARİYLE TOPLAM YOLCU SAYISINDA YÜZDE 30’UN ÜSTÜNDE ARTIŞ BEKLİYORUZ"

Antalya Havaliman'nın dış hat yolcusu açısından Türkiye'nin en büyük ikinci havalimanı ve önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Şener," Antalya Havalimanı'nın portföyümüze eklenmesiyle birlikte 2018 yolcu beklentilerimizi yukarı yönlü revize ettik. Yıl sonu itibariyle TAV Havalimanları toplam yolcu sayısında yüzde 30’un üstünde artış bekliyoruz. Atatürk Havalimanı dış hat yolcusu büyüme beklentimizi yüzde 8-10 seviyesine ve Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hat yolcu sayısında büyüme beklentimizi de yüzde 11-13 seviyesine çektik. Ciroda yüzde 4-6 arası, FAVÖKte yüzde 14-16 arası ve net karda önemli oranda çift haneli artış bekliyoruz. Yatırım harcaması beklentimizi ise tüm yıl için 120 milyon Avro olarak revize ettik. 2018 beklentilerimiz kur ve yolcu varsayımlarımız dahilinde, Mayıs 2018'den itibaren Antalya Havalimanı'nı içerecek şekilde ve Atatürk Havalimanı'nı 2018 boyunca işleteceğimiz varsayımıyla hesaplandı" diye konuştu.

"2018'in ilk yarısında yer hizmetleri ortağımız Türk Hava Yolları ile TGS'deki ortaklığımızı 15 sene daha devam ettirme kararı aldık" diyen Şener, şunları söyledi.

"Bu süre uzatımı ile birlikte TGS ve Havaş, İstanbul Yeni havalimanının getireceği yolcu artışından faydalanacak şirketlerimiz arasında bulunuyor.

BTA, Mart 2018de Muskat Havalimanında yiyecek içecek hizmetleri vermeye başladı. Muskat operasyonu BTA için büyük bir genişleme oldu. İşletme Hizmetleri 2018in ilk yarısında Zürih, Kopenhag, Frankfurt ve Muskatta yolcu salonları açtı. TAV Technologies altyapı bilişimi konusunda küresel bir marka oldu ve her geçen gün hizmet portföyünü genişletiyor. Türkiyenin havacılıktaki küresel markası TAV Havalimanlarını emekleri ve güvenleri ile bugünlere getiren tüm çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum."

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)