BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemO ülkede casus balon filosu kurma planı----

O ülkede casus balon filosu kurma planı

O ülkede casus balon filosu kurma planı
08 Mart 2023 - 06:49 www.finansgundem.com

İngiltere hükümeti, kendi yüksek irtifa gözetleme hava balonlarını yaratma olasılığını araştırıyor. Proje, ABD hava sahasında bir Çin “casus balonu” görülmesinin ardından gündeme geldi.

The Times'da yayınlanan rapora göre, İngiltere Savunma Bakanlığı “stratosferik insansız hava sistemlerini” araştırmak için 118.6 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

İngiltere'nin bir casus balon filosu satın almayı düşündüğü iddia edildi.

Projenin askeri ihtiyaçlar yöneticisi Ross Corbett, İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan bir dergi olan Desider'a verdiği demeçte, "Aether Projesi stratosferi ve orada çalışabilecek yüksek irtifa platformlarını daha iyi anlamayı" amaçlayan bir araştırma girişimidir. Startosferi başarıyla kullanmak, büyük potansiyel faydalar anlamına gelebilir" dedi.

Corbett ayrıca, İngiltere'nin Dünya'nın 50 bin ila 80 bin fit üzerinde uzun süre gözetleme hava gemilerini çalıştırabilmesinden önce yapılması gereken çok sayıda test olduğunu da açıkladı.

Corbett, önerilen "yüksek irtifa, uzun ömürlü insansız hava sistemlerinin" İngiltere silahlı kuvvetleri ve NATO müttefikleri tarafından "istihbarat, gözetleme, keşif ve yeniden yayın faaliyetleri" için kullanılabileceğini söyledi.

Project Aether, Amerikan Sierra Nevada şirketi, İngiliz şirketi Voltitude ve küresel havacılık endüstrisinin liderlerinden biri olan Avrupa ortak girişimi Airbus ile çalışıyor.

Corbett, araştırmanın İngiltere'nin "düşmanlara karşı operasyonel bir avantaj" sağlamasına yardımcı olacağını iddia ediyor.

ABD'den Çin'e 'casus balon' kınaması

 

ABD'de Çin'in kargo vinçleriyle casusluk yapabileceği iddia edildi

 

ABD Donanması, Çin "casus balonunun" enkazını çıkaracak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)