BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiMoody's'den Türkiye'nin ekonomik raporu----

Moody's'den Türkiye'nin ekonomik raporu

Moody's'den Türkiye'nin ekonomik raporu
10 Mayıs 2021 - 10:48 www.finansgundem.com

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin periyodik gözden geçirme sürecini Cuma gecesi tamamladı.

Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'nin B2 seviyesindeki notunun ülkenin ekonomik gücü tarafından desteklenmekte olduğu kaydedildi. Notun ekonominin yüksek çeşitlilik, görece yüksek kişi başına gelir, genç nüfus gibi özellikleri tarafından desteklendiği vurgulandı. Ülkenin ekonomik güç değerlendirmesinin Baa2 olduğunun altı çizildi.

Değerlendirmede Türkiye'nin kurumsal ve idari güç notunun B2 olduğu ifade edilirken, borç düzeylerinde ve ödeme kabiliyetinde bozulma nedeniyle mali güç notunun Ba1 seviyesinde olduğu bilgisi verildi. Moody's, enflasyona ve kur hareketlerine karşı kırılganlık nedeniyle Türkiye'nin vaka riski notunun B olduğunu aktardı.

Kredi notunu gözden geçirmesi bir not kararı anlamına gelmiyor. Gözden geçirmede kredi derecelendirme komiteleri yer almıyor. Süreç tüm ülkeler için aynı işliyor.

Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 13.1

İnşaat maliyetleri yıllık bazda artış gösterdi

Dolar endeksinde baskı arttı

Özel sermaye devleri geri dönüyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)