BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaMB'den yapısal reform vurgusu----

MB'den yapısal reform vurgusu

MB'den yapısal reform vurgusu
25 Aralık 2014 - 03:44 www.finansgundem.com

PPK toplantısında politika faizini % 8.25'te bırakan Merkez Bankası, Türkiye'nin büyüme potansiyelini artıracak yol olarak yapısal reformları gösterdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) dün yaptığı toplantısında faizleri değiştirmezken, yapısal reformlar konusunda da topu ekonomi yönetimine attı. PPK, gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 11.25’te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10.75’te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7.5’te sabit bıraktı. Kurul, politika faizi olarak da bilinen bir hafta vadeli repo ihale Faiz oranını yüzde 8.25 düzeyinde sabit tuttu. Daha önceki açıklamada yer alan, gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin enflasyon görünümünde iyileşmeyi geciktirdiği ibaresi, bu kez açıklama metninde yer almazken PPK büyüme potansiyelini önemli ölçüde arttıracak reçete olarak yapısal reformları gösterdi. 

YAPISAL REFORM VURGUSU

Neşe Karanfil'in Hürriyet'teki haberine göre PPK toplantısından sonra yapılan açıklamada, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilerek, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerin ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi destekleyeceği vurgulandı. Dış talep zayıflarken iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiği kaydedilen açıklamada, Kurul’un, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirdiği vurgulandı. Açıklamada, yılın başında alınan makro ihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkilerinin gözlendiği belirtilerek, şöyle devam edildi: “Ayrıca, başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatları enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyecektir. Mevcut para politikası duruşu altında Kurul, enflasyonun 2015 yılında, ilk yarıda daha hızlı olmak üzere, Enflasyon Raporu’nda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceğini öngörmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.”

Agresİf indirime izin vermeyecek

MEKSA Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı
, Merkez Bankası’nın sıkı duruşa devam edeceğini belirterek, açıklamada yer alan “yapısal reformlar” kısmına atıfta bulunarak, büyümede topu ekonomi yönetimine attığını söyledi. FED’in faiz artırımına yaklaşırken yapısal reformların önemli olduğunu dile getiren Özavcı, sanayinin teşvik edilmesi gerekeceğini söyledi.

5 Ocak bekleniyor

BURGAN Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi,
Merkez’in kararında sürpriz olmadığını belirterek, yapısal reform bölümüyle hükümete mesaj vermiş gözüktüğünü dile getirdi. Bürümcekçi, Merkez Bankası’nın, hükümete, “üstüne düşeni yaparsan endişe yok” mesajını verdiğini kaydederek, faiz konusunda ise bir sinyal vermemeyi tercih ettiğini söyledi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)