BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKripto ParalarKriptoda kara para kurallarına uymayan ülkeler risk altında!----

Kriptoda kara para kurallarına uymayan ülkeler risk altında!

Kriptoda kara para kurallarına uymayan ülkeler risk altında!
08 Kasım 2022 - 11:50 www.finansgundem.com

Kripto paralar konusunda kara para aklama kurallarına uymayan ülkeler, kendilerini gri listede bulabilir.

Kripto paralar konusunda kara para aklama kurallarını yerine getirmeyen ülkeler, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) gri listesine girebilir.

Al Jazeera tarafından 7 Ekim tarihinde yayınlanan rapora göre, kaynaklar, küresel finansal gözlemcinin ülkelerin kripto sağlayıcılarına karşı kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı için kurallarını uyguladığından emin olmak adına yıllık kontroller düzenlemeyi planladığını ifade ediyor.

Gri liste

Gri liste, FATF'nin “Artırılmış İzleme Kapsamındaki Ülkeler" olarak varsaydığı ülkeler listesidir. 

FATF, bu listede yer alan ülkelerin stratejik eksikliklerini belirli bir zaman içerisinde gidermeyi taahhüt ettiklerini, bu sebeple de daha fazla takip edilmeye tabi olduğunu belirtti. 

Ayrıca gri liste, FATF’nin Siyah Liste'sinden farklılık gösterir. Özellikle kara para aklama konusunda önemli stratejik eksiklikleri olan ülkeleri barındırır. Gri listedeki ülkeler arasında İran ve Kuzey Kore de yer alıyor. 

Şu anda Suriye, Güney Sudan, Haiti ve Uganda da dahil olmak üzere gri listeden 23 ülke bulunuyor. 

Ayrıca kriptonun oldukça popüler olduğu Filipinler ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de bu listede yer alıyor. Ancak FATF’ye göre, bu iki ülkede kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı konusundaki eksikliklerini gidermek adına küresel finansal gözlemci ile çalışmak için üst düzey bir siyasi taahhüt verdi. 

Bununla birlikte daha önceleri Pakistan da bu listede yer alıyordu. Ülke, FATF’nin endişelerini gidermek için toplamda 34 eylem gerçekleştirmesinin ardından ismini gri listeden sildirmeyi başardı.  

Al Jazeera tarafından bahsedilen kimliği belirsiz kaynaklardan bir tanesi, kripto ile ilgili kara para aklama talimatlarına uyulmadığı takdirde ülkenin yalnızca FATF’nin gri listesine girmekle kalmayacağını, aynı zamanda o ülkenin genel notunun da düşeceğini kaydetti. 

Geçtiğimiz nisan ayında kara para aklama gözlemcisi, sanal varlık sağlayıcıları (VASP) da dahil olmak üzere birçok ülkenin terörle mücadele finansmanı ve kara para aklama yönergelerine uymadığını belirtmişti.

FATF talimatları kapsamında, VASP’ların belirli ülkelerde faaliyet göstermek için lisanslı ve kayıtlı olması gerekmektedir. 

FATF geçen mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri, Malta, Cayman Adaları ve Filipinler dahil olmak üzere birçok ülkenin kara para aklama ve terörle mücadele finansmanıyla ilgili stratejik eksiklikleri olduğunu tespit etmişti.

Öte yandan ekim ayında ise, Birleşmiş Milletler (BM) Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Koordinatörü Svetlana Martynova, terörü finanse etme konusunda nakit ve hawala’nın baskın yöntemleri olduğunu söylemişti.  

Ne var ki Martynova, kripto paralar gibi teknolojilerin kötüye kullanılmaları konusunda fırsatlar yaratılması için kullanıldığını da belirtmişti. (Cointelegraph-Stephen Katte)

Binance'e kara para soruşturması

 

Kara parayı böyle aklamışlar

 

Avrupa tarihinin en büyük kara para aklama operasyonu

 

Avrupa’da kripto paraya kara para denetimi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)