BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkKredi kartı limitleri taşınsın----

Kredi kartı limitleri taşınsın

Kredi kartı limitleri taşınsın
28 Ağustos 2014 - 16:19 www.finansgundem.com

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, kredi kartı limitlerinin ve hesapların numara taşıma gibi taşınması gerektiğini söyledi

ING Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Ralph Hamers, "BDDK çeşitli düzenlemelerle ücretleri sınırladı ve fiyat kontrolü yaptı. Müşterilerimize karşı sorumluluklarımız var ve gizli ücret almaya karşıyız" dedi.

Hamers düzenlenen basın toplantısında, BDDK'nın çeşitli düzenlemelerle ücretleri sınırladığını ve fiyat kontrolü yaptığını belirterek, müşterilerine karşı sorumluluklarının bulunduğunu ve aktif faaliyetleri bulunan ülkelerde gizli ücret almaya karşı olduklarını kaydetti. 

Direkt mobili sürekli vurguladıklarını anlatan Hamers, "Bu tüketici için de bir kazançtır. Etkin ve maliyet bilinçli olmak lazım. Yatırım yapmanız gerekir ki etkin kalabilin" dedi. 

Merkez Bankası'nın faiz ile ilgili düzenlemesine yönelik soruya Hamers, şu yanıtı verdi:

"Merkez Bankası'nın kendi kararıdır. Merkez bankaları Türkiye'de veya bir başka yerde o pazarı daha az ya da daha çok çekici kılmaz. Türkiye'ye baktığınızda büyüme görüyorsunuz. Ülkelerin kalkınma sıçramaları olur. Yoldaki engeller büyüyen piyasaları tanıyoruz. Oyak Bank'ı alarak stratejik bir karar verdik. Biliyorduk ki Türkiye'nin nüfus özelliğine bakıldığında Türkiye büyüme devam edecekti. Türkiye'de aldığımız tedbirle insanlarda tasarruf bilinci oluşturmak istiyoruz. Biz risklerin farkındayız. Türkiye'nin çeşitli tedbirlerden dolayı daha az çekici olacağını düşünmüyoruz. Türk kültürü dinamik yönetimini hep gösterdi." 

"Fırsat doğarsa banka alır mısınız?" sorusuna ise Hamers, herhangi bir satın alma ve şirket evliliği için izinlerinin olmadığını söyledi. 

Finansgundem.com'un "Türkiye'de ING Emeklilik ne olacak?" şeklindeki sorusuna da Hamer "ING Group NG Group’a dahil bir şirket. Biz bu şirketi Amsterdam’da borsaya kote ettik, yüzde 30’u halka açıldı. Önümüzdeki 2 yıl içinde tamamı halka açılacak. ING Emeklilik onlarla birlikte halka açılmış olacak. Biz banka olarak onlarla çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Abay: "Düzenlemeler Türkiye'de bankacılık yapma şeklimizi güçlendirdi"

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Merkez Bankası ve BDDK'nın son düzenlemelerinin Türkiye'de bankacılık yapma şekillerini çok güçlendirdiğini belirterek, sektördeki birçok bankanın aslında pahalı olan bankacılık yöntemiyle bankacılık yaptığını kaydetti. 

Binlerce şube ile çalışmak, bunların personel maliyetleri, büyük ekipler gibi pahalı bir bankacılık yöntemi olduğuna işaret eden Abay, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıllarda, ücret ve komisyonlarının çok yüksek olduğu, bu tip regülasyonların olmadığı dönemlerde belki tolere edilebilir bir bankacılık yapma şekliydi. Fakat artık ücret ve komisyonlar müşterilerimizi isyan ettirdiği için böyle bankacılık yapmak mümkün olmayacak. Biz 330 şube ile çalışıyoruz. Akıllı ve teknolojik yöntemlerle daha kolay, kısa süren işlemler yapmaya çalışıyoruz. Böyle yapmazsak bütün bunlar bize maliyet getirecekti. Biz biliyorduk ki tüketici bir gün buna isyan edecekti. Dolayısıyla da bizim bankacılık modelimiz müşterilerin isyan ettiği gizli ücret, komisyon gibi modelleri içermiyor. Daha basit, kolay, müşteri için daha az maliyetli bankacılık modeli içeriyor. Duruşumuzu daha da güçlendirecek. Yapılan regülasyonlar yabancı bir yatırımcı olan ING'nin bankacılık sektöründeki iştahını düşürmek yerine ING bankacılık modelinin konumunu kuvvetlendirdi. Biz bundan sonra daha hızlı büyümeye başlayacağız."

Kredi kartı alma ve limitlerine getirilen tedbirlere ilişkin soruya Abay, "Kredi kartı konusunu ben çok net bir şekilde dile getirdim. En son yapılan kredi kartı regülasyonunun kesinlikle rekabete aykırı olduğunu, kredi kartındaki büyük bankalar için çok faydalı olduğunu fakat bizim gibi ücretsiz kart üzerinde duran, masraf ve komisyon almayan ürünler geliştiren bir bankanın müşterileri, ücretli kartı var belki bize gelmek istiyor ama biz veremiyoruz, çünkü limit yeni regülasyon gereğince kapalı oluyor. Biz bunu dile getirdik ve BDDK tarafından haklı karşılandı" yanıtını verdi. 

Abay, Bankalar Birliği'nde bununla ilgili önemli bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, "Telefon operatörlerinde insanlar numaralarını rahat bir şekilde transfer edebildiler. Türkiye'de de insanlar kredi kartı limitlerini, hesaplarını taşısınlar istiyoruz. Müşterinin seçtiği bir bankacılık düzeni olsun istiyoruz. BDDK buna olumlu yaklaştı ve önümüzdeki aylarda telekom sektöründe olduğu gibi bizim başlattığımız öneri sayesinde müşterilerimiz sektörde çalışmak istedikleri bankayla çalıştıkları bir pazar görecekler" diye konuştu. 
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • misafirin kralı28 Ağustos 2014 17:05

    limit transferi çalışması neredeyse 2 senedir sürüyor zaten. kendisi mi keşfetmiş oluyor şimdi. yakında hesap transferi de gelecek. ingiltere de olduğu gibi. az sabredin...