BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkKredi almak zorlaşıyor mu?----

Kredi almak zorlaşıyor mu?

Kredi almak zorlaşıyor mu?
14 Aralık 2020 - 12:00 www.finansgundem.com

Aktif Rasyo uygulamasının kaldırılması ve faizlerin yükselişi ile bankaların kredi hacmi de azalmaya başladı. Geçtiğimiz hafta kredi hacminde 3 milyar liralık gerileme oldu.

Sektörlerin pandemiden etkilenmemeleri ve piyasaların canlılığını korumak amacıyla başlatılan genişleyici para politikaları, bankaları kredi vermeye yönelten teşvik ve ceza uygulamaları ile başta kamu bankaları olmak üzere kredi hacmi oldukça genişlemişti. Normalleşme adımları içerisinde aktif rasyosu ile zorunlu karşılık teşvikleri gibi uygulamaların kalkmasıyla bankaların kredi politikaları da değişmeye başladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık verilerinde geçtiğimiz hafta olan 4 Aralık haftasında TL kredi hacmi 27 Kasım haftasına göre 3 milyar lira azalarak 2 trilyon 336 milyar liraya indi.

Bankacılık sektöründe TL kredilerin artış hızı mart-ekim ayında yüzde 30 olarak gerçekleşirken, kasım ayından itibaren kredilerde yavaşlama başladı. BDDK’nın haftalık verilerine göre, 27 Kasım haftasında 2 trilyon 339 milyar lira olan TL krediler 4 Aralık haftasında 2 trilyon 336 milyar liraya geriledi.

Tüketici kredileri ise kasım ayı boyunca yatay seyrederek, 4 Aralık ile biten haftada 142 milyon lira gerileyerek 674.8 milyar liraya indi. Söz konusu kredilerin 279.7 milyar lirası konut, 11.2 milyar lirası taşıt, 383.8 milyar lirası ise ihtiyaç kredilerinden oluştu. Taksitli ticari kredilerin tutarı ise 312 milyar lira azalarak 598.3 milyar liraya geriledi. Kasım ayında, salgın sürecinde bankaları kredi genişlemesine zorlayan aktif rasyo düzenlemesinin ve yine kredi genişlemesine yönelik uygulanan zorunlu karşılık teşviklerinin kaldırılması bankaların de elini rahatlattı. Tüketici kredilerindeki faiz oranlarındaki yükseliş de kredi artış hızının azalmasında etkili oldu.

FAİZLERDE MEVDUAT GERİLEDİ, KREDİ ARTTI

Merkez Bankası haftalık verilerine göre bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 4 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 8 baz puan düşüşle yüzde 14,51’e inerken dolar mevduat faizi 13 baz puan azalışla yüzde 1,44 ve Euro mevduat faizi 3 baz puan artışla yüzde 0,74 olarak gerçekleşti.

TL bazlı ticari kredilerin Faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 116 baz puan artarak yüzde 18,79’a çıktı. TL bazlı konut kredi faizleri 139 baz puan artışla yüzde 17,49; ihtiyaç kredi faizleri 46 baz puan artışla yüzde 22,32’ye yükselirken taşıt kredi faizleri 15 baz puan azalışla yüzde 17,85’e indi.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 61 baz puan artışla yüzde 4,86 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 60 baz puan azalışla yüzde 2,71’e geriledi.

Hazine'den altın yatırımcısına bilgilendirme

QNB Finansbank’ın Gönüllü Finansçıları ‘Gönülden Ödüller’in sahibi oldu

Garanti BBVA Partners yeni dönem başvuruları başladı

4 yıl sonra dönüyor: Ağbal ilk kez kamera karşısında!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)