BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomiİşte Nisan ayı enflasyon beklentisi----

İşte Nisan ayı enflasyon beklentisi

İşte Nisan ayı enflasyon beklentisi
04 Mayıs 2014 - 14:40 www.finansgundem.com

Analistler, TÜİK'in yarın açıklayacağı nisan ayı enflasyon verileri için beklentilerini açıkladı

TÜİK, nisan ayı enflasyon verilerini yarın açıklıyor. Kuraklık ve kur etkisiyle martta yüzde 1.13 artan enflasyonun, nisan ayında yüzde 0.8 artış göstermesi bekleniyor. MB Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun mayıs ayında tepe yapacağını belirtmişti. Bu arada MB yılsonu enflasyon tahminini yüzde 7.6 olarak belirlerken, piyasanın yıllık TÜFE beklentisi yüzde 8'in üzerinde.
Reuters'ın 19 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre, nisan ayı için aylık TÜFE değişim beklentileri yüzde 0.49 ile 1.16 artış bandında yer alırken; yıl sonu TÜFE beklentileri yüzde 7.34-9.00 aralığında bulunuyor.
Merkez Bankası bu hafta açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunda enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2014 sonunda orta noktası yüzde 7.6 olmak üzere yüzde 6.4 ile yüzde 8.8 aralığına yükseltti. Bir önceki enflasyon raporunda yılsonu enflasyon tahmininin orta noktası yüzde 6.6 seviyesindeydi.
Merkez Bankası, baz etkisinin de katkısıyla enflasyonun Haziran ayına kadar yükselişini sürdüreceğini, parasal sıkılaştırmanın ise enflasyon üzerindeki etkilerinin gecikmeli görüleceği öngörüyor.
Bu süreçte enflasyon beklentilerinin ve fiyatlama davranışlarının yakından izleneceğini belirten TCMB sıkı para politikası duruşunun ise enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar korunacağını ifade ediyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre TÜFE kuraklık ve kur etkisiyle artan gıda, giyim ve ulaştırma fiyatları nedeniyle martta beklentilerin üzerinde yüzde 1.13 artarken, kur geçişkenliğinin etkisiyle çekirdek "H" enflasyonu yaklaşık 5.5 yılın en yüksek seviyesine geldi.
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)