BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkHSBC Evergrande krizini atlattı----

HSBC Evergrande krizini atlattı

HSBC Evergrande krizini atlattı
26 Ekim 2021 - 12:57 www.finansgundem.com

Evergrande krizi, HSBC’nin büyümesini durdurmadı. Bankanın hisse geri alımları, Asya’da büyüme sağlayacağına ve Evergrande’nin iflasından etkilenmeyeceğine yönelik güvene işaret ediyor.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

HSBC’nin Asya pazarına yönelmesi, Çin’in büyümesindeki yavaşlama ve emlak piyasasındaki belirsizliğe rağmen umut verici görünmeye devam ediyor. Pazartesi günü Londra merkezli banka analistlerin tahminlerini geride bırakan bir üçüncü çeyrek bilanço açıklaması gerçekleştirdi. Bankanın karlılığı yüksek gerçekleşirken, 2 milyar dolarlık hisse geri alımı dikkat çekti.

Bankanın üç yıllık revizyon planlarının ortasında bulunduğu bu dönemde, HSBC ABD ve Avrupa’dan uzaklaşarak, Asya’daki yüksek büyümeli pazarlara yönelme stratejisini sürdürüyor. Bölge şimdiden bankanın gelirlerinin ve karlarının yarısından fazlasını sağlıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre Çin’in en büyük emlak geliştiricisi Evergrande’nin borç krizi ve krizin küresel piyasalara sıçrama riski göz önünde bulundurulduğunda, Finans Direktörü Ewen Stevenson, bankanın krize ne kadar maruz kalacağı ve kayıp provizyonlarıyla ilgili “yoğun bir inceleme” gerçekleştirdiğini söyledi.

Stevenson HSBC’nin yeni hisse geri alım programının, yönetimin Evergrande krizinin bankayı etkilemeyeceğine duyduğu güveni gösterdiğini açıkladı. HSBC’nin 1 trilyon dolarlık kredi portföyünün beşte birinden azını Çin oluşturuyor. Çin’in emlak piyasası ise kredi portföyünün %2’den daha az bir miktarını temsil ediyor. Hong Kong ve İngiltere, HSBC’nin kredi faaliyetlerinin en yoğun olduğu iki pazar. Bankanın Çin hükümetinin “kırmızı” kategoriye aldığı emlak geliştiricileriyle doğrudan bir kredi ilişkisi bulunmuyor.

Banka CEO’su Noel Quinn, “ikinci derece risklerde de iyi bir pozisyondayız ancak ikinci derece risklerin olmadığını söylemek akılsızca olur” dedi. Açıklamasında, “bu potansiyel hepimiz için var” ifadesini kullandı. Ancak bankanın potansiyel sorunlarla baş edebilecek gücü var. HSBC bilançosunda 1,4 milyon dolarlık kredi kaybı ödeneği bulunduruyor. Aynı zamanda sermaye fazlasına da sahip.

Yine de banka revizyon programında yol kat ediyor olsa da gelecekteki karlılık konusunda soru işaretleri mevcut. Bunun nedeni ise zayıf gelirler ve maliyetler konusundaki yavaş ilerleme. Bankanın küresel piyasalar ve yatırım bankacılığı biriminin gelirleri geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine kıyasla %3 düştü. Banka bu alanda Wall Street rakiplerinin önemli ölçüde gerisinde kaldı. Ancak HSBC bu süreçte uluslararası çapta birimin risk ağırlıklı varlıklarını %7 oranında düşürdü ve sermaye yatırımları ile danışmanlık faaliyetlerine odaklanmıyor.

finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre bu faaliyetler ise bankanın birçok rakibinin bu çeyrekte elde ettiği karların büyük bir bölümünün ardındaki nedeni oluşturuyor.

Maaş enflasyonu maliyet düşürme hedefini yavaşlatsa da, bu durum sektör çapında görülen bir sorun. Gelecekteki gelirlerin ise halen üzerinde çalışılması gerekiyor. Asya’daki büyüme, yavaşlama göstermiş olmasına rağmen umut vaat ediyor. HSBC yönetimi, Singapur ve Hong Kong’da kişisel bankacılık, varlık yönetimi ve sigorta gibi yan hizmetlere odaklanacak. İngiltere ve Hong Kong’da yükselen faiz oranlarının da bankanın karlılığına katkı sağlaması bekleniyor.

Stevenson, bankanın yakın zamanda yürürlüğe soktuğu maliyet kısma uygulamasının, yaklaşık 7 milyar dolarlık gelir sağladığını söyledi. Banka halihazırda ABD ve Çin arasında dengeyi koruma konusunda zorlu bir süreçten geçiyor. İki ülke arasındaki gerginliğin HSBC üzerindeki etkileri, bankanın ABD’de perakende bankacılığı alanından çekilmesiyle bir nebze de olsa hafifledi.

 HSBC’nin hisseleri ise bu yıl Avrupa’daki diğer bankalar kadar değer kazanmadı. Bankanın Asya’nın büyümesiyle doğrudan ilişkili olması, HSBC’nin hisselerinin halen yerel rakiplerden yüksek fiyatlardan işlem gördüğü anlamına görüyor.

Ancak değerleme henüz geçmişteki seviyelere yükselmedi. Bankanın %15,9’luk sermaye oranı, hedeflenenin oldukça üzerinde. Bu nedenle hissedarlar temettü ödemeleri ve hisse geri alımları konusunda yüksek beklentilere sahip olabilir. Bu durum özellikle de Asya’da bulunan ve geçtiğimiz yıl İngiltere Merkez Bankası’nın uyguladığı temettü yasağı nedeniyle zarar gören yatırımcılar için iyi haber. HSBC Evergrande krizini atlatmış görünüyor. Ancak bankanın önünde halen zorlu bir yol var.

Hong Kong'da Çin'in getirdiği yasayla ikinci mahkumiyet

 

Çinli bir gayrimenkul şirketi daha temerrüde düştü

 

Bankalar konut kredisi şartlarını sıkılaştırdı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)