BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiFitch, Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminlerini revize etti----

Fitch, Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminlerini revize etti

Fitch, Türkiye için büyüme ve enflasyon tahminlerini revize etti
08 Aralık 2021 - 08:03 www.finansgundem.com

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için 2021 yılı büyüme ve enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Üçüncü çeyrekte Türk ekonomisinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 büyüyerek beklentilerin üzerinde bir performans gösterdiğini ve ilk iki çeyrek için GSYH büyüme oranlarının yukarı yönlü revize edildiğini hatırlatan Fitch, Türk ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 9,2'den yüzde 10,5'e çıkardı.

Güçlü ekonomik büyümenin artan enflasyon ile bir araya geldiğine de işaret eden Fitch, yıllık yüzde 50'ye yaklaşan üretici fiyat artışının yarattığı baskılar dikkate alında, Kasım ayındaki yüzde 21,3'lük tüketici enflasyonunun tepe noktası olmasının muhtemel görünmediğini de vurguladı. Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında değer kaybının da Türkiye'nin diğer gelişmekte olan piyasalara kıyasla ithal ürünlere daha fazla bağımlı olmasının etkisi ele enflasyonist baskıları artırdığını da belirten Fitch, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 17,2'den yüzde 25'e çıkardı. Fitch, enflasyonun 2022 yılı sonuna kadar yüzde 19 seviyesine düşmeden önce 2022 yılı başlarında tepe yapmasının muhtkemel olduğunu da vurguladı.

Güçlü büyüme, artan enflasyon ve zayıf kurun düşük politika faiz oranları ile tutarlı olmadığını belirten Fitch, TCMB'nin 2022 yılında faizi yüzde 17'ye yükseltmesini ve Türk ekonomisinin 2022 ve 2023'te yüzde 3,6 ve yüzde 4,5 büyümesini beklediğini de bildirdi

Fitch küresel ekonomi için beklentilerini düşürdü

 

Fitch: 2022'de küresel banka düzenlemeleri sıkılaştırılacak

 

Fitch Ratings: Omikron riskleri artırıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)